Bad sectori na hard disku

Video uređaji, oprema, kućni multimedia uređaji, uređenje kućnog bioskopa, media centar, umrežavanje...

Moderator: Video Majstor

Opis foruma
- video uređaji, televizori, kamere, fotoaparati...
- kablovi, adapteri, oprema...
- kompjuterske komponente za video...
- profesionalni uređaji i oprema...
- kućni multimedija uređaji, plejeri, zvučnici...
- multimadija gadžeti (zanimljive male naprave)...
- mobilni telefoni i prenosni uređaji sa multimedijalnim mogućnostima...
- media centar, uređenje kućnog bioskopa...
- umrežavanje, povezivanje, kućna mreža...

Re: Bad sectori na hard disku

Postod cupka » 05.08.2014 0:10

Instalirala sam i evo rezultata:
There are 10 bad sectors on the disk surface. The contents of these sectors were moved to the spare area.
At this point, warranty replacement of the disk is not yet possible, only if the health drops further.
It is recommended to examine the log of the disk regularly. All new problems found will be logged there.

No actions needed.

Performanse 99%
zdravlje :) 90%

I koliko sam razumela da u kartici log treba da pratim dešavanja. Mada mi i temperatura ide nekad do 44 i verovatno to ometa rad kompjutera. Jer mi se prilikom paljenja a nekad i u toku rada dešava da čujem zvuk kao kod sata i krene da blokira kompjuetr, i mislim da te zvuke ispušta hard.
Hvala na savetu i podršci. :yes:
cupka
 

Re: Bad sectori na hard disku

Postod Video Majstor » 05.08.2014 0:57

Nema na čemu :)
U redu je taj hard disk. 10 bad sectora nije mnogo. Verovatno se pojavi jedna bad sector svakih nekoliko meseci. To će da uništi 2-3 fajla godišnje ali toliko se dogodi i na ispravnom disku iz raznih razloga...

Naravno ako imaš podatke koje su ti veoma važni onda treba da imaš još jednu kopiju bez obzira na stanje hard diska (jer jedna hard disk nikad nije toliko pouzdan kao kad su podaci kopirani na dva mesta).

Mada mi i temperatura ide nekad do 44 i verovatno to ometa rad kompjutera.
Ne baš. Hard diskovi uobičajeno dolaze do te temperature osim ako kućište nema proreze i ventilatore sa prednje strane. Ako imaju ventilator onda ostaju na oko 30.
U svakom slučaju sve na računaru što je ispod 60 stepeni nije opasno uopšte.

Međutim kad temperature počnu da preleze tu granicu i prilaze 60-70 ili čak više onda treba početi razmišljati o hlađenju.

Ako primećuješ da je rad kompjutera ometan zbog temperature to je onda verovatno temperatura matične ploče ili procesora.

Za proveru temperatura skini mali besplatan program HWMonitor http://www.cpuid.com/softwares/hwmonitor.html
On će da ti pokaže sve temperature koje tvoj kompjuter detektuje. Ako primetiš da "nešto ometa" kompjuter uključi program i proveri koje temeperature su najviše i koliko stepeni dostužu u zadnjoj koloni.

Jer mi se prilikom paljenja a nekad i u toku rada dešava da čujem zvuk kao kod sata i krene da blokira kompjuetr, i mislim da te zvuke ispušta hard.
Nisam razumeo opis tog zvuka ali postoji jedna ton koji je zvučni alarm koji matična ploča ispušta kad procesor dostigne kritične temperature. Evo jedan primer takvog alarma:

Ukoliko je to slučaj, onda još jednom proveri sa HWMonitor i ako jeste procesor preko 80 stepeni mora da se ponovo namontira cooler i pri tome promeni pasta.

Meni je bio sumnjiv hard i uradila sam proveru preko HD tune
Pošto sada znamo da tvoj hard disk nije problematičan. Ukoliko bude opet takvih sumnji onda će pre biti da je problem u samom konektoru gde se spaja hard disk na matičnu ploču. Ponekad jedan ili dva od tih priključaka jednostavno loše rade pa treba kabal samo da se premesti u neki drugi.
Korisnikov avatar
Video Majstor
Član foruma
 
Postova:  1804
Pridružio se:  24.08.2010 21:20

Re: Bad sectori na hard disku

Postod cupka » 11.08.2014 9:13

Ok, hvala. Evo kako zvuči http://youtu.be/0-xPWAb_nfE čuje se u prvih 6 sekundi. Pozdrav
cupka
 

Re: Bad sectori na hard disku

Postod Video Majstor » 11.08.2014 18:01

Pozdrav,
Po zvuku bi se reklo da je to mehanički zvuk. Tako se čuje recimo kod laptopa koji su ispali i kojima je hard disk mehanički nastradao u padu. Međutim kod njih se to kvrcanje ponavlja beskonačno i ne dešava se ništa. To je radi toga jer su toliko ošetećeni da ne može da očita ni jedan sketor.

Kod tebe se možda pojavljuje neki slabiji sektor tu na početku hard diska i kada naleti na njega onda možda počne ovo kvrcanje i tako 5-6 puta dok ne uspe da pročita. Za sada mi deluje da je to sve u skladu sa onim što sam do sada i konstatovao. Znači nema potrebe za paničenjem a opet važne podatke treba kopirati da budu sigurni.
Korisnikov avatar
Video Majstor
Član foruma
 
Postova:  1804
Pridružio se:  24.08.2010 21:20

Re: Bad sectori na hard disku

Postod cupka » 12.08.2014 0:08

Ok, hvala na savete. Srdačan pozdrav :)
cupka
 
Prethodni

Vrati se na Video hardver i kućni media centar

Ko je online

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 4 gostiju

cron