Bad sectori na hard disku

Video uređaji, oprema, kućni multimedia uređaji, uređenje kućnog bioskopa, media centar, umrežavanje...

Moderator: Video Majstor

Opis foruma
- video uređaji, televizori, kamere, fotoaparati...
- kablovi, adapteri, oprema...
- kompjuterske komponente za video...
- profesionalni uređaji i oprema...
- kućni multimedija uređaji, plejeri, zvučnici...
- multimadija gadžeti (zanimljive male naprave)...
- mobilni telefoni i prenosni uređaji sa multimedijalnim mogućnostima...
- media centar, uređenje kućnog bioskopa...
- umrežavanje, povezivanje, kućna mreža...

Bad sectori na hard disku

Postod kobi87 » 14.09.2013 2:04

E jel imate temu vezano za bad sector-e?Da li mi moze nneko pomoci...imam jedan hard sa sectorima :(Da li mu ima pomoci?
kobi87
Član foruma
 
Postova:  34
Pridružio se:  24.03.2012 13:30

Re: Kako povezati analognu kameru sa kompom

Postod prijateljv » 14.09.2013 13:32

Slobodno uvek mozes da otvoris novu temu kada imas neki problem...
Hard Disk - Bad Sektori :
Pozeljno je da disk koji se tretira nije master(da na njega nije operativni sistem).Takodje bolji rezultati se postizu kada se ovi programi pokrecu sa boot diska(iz DOS-a)-sve ovo ima na "Hirens Boot CD"
Sve podatke prebaci negde ili uradi backup.Probaj sa zamenom ATA/SATA data kabla i grane od napajanja diska...a posle toga :
_______________________________________________________________________________

Prvi metod (jednostavniji) :
1. "HD Tune Pro" ili "Hard Disk Sentinel" proveris - ispitas disk da li ima losih (bad) sektora,pa onda :
2. "HDD Regenerator"- (ali pokretanje iz DOS-a) pokusas da popravis bad sektore (ukoliko ih ima)
3. Formatiraj hard sa "Mini Tool Partition Wizard"
4. Ponovo proveri disk sa "HDD Tune Pro" ili "Hard Disk Sentinel"
_______________________________________________________________________________

Drugi metod koji bukvalno hard vraca "iz mrtvih".Ako ovo ne pomogne zna se...
Ovom metodom gube se svi podaci sa harda.
1. "Active@ KillDisk" - kompletno brisanje diska.Ima ga takodje na "Hirens Boot CD"/Hard Disk Tools - opcija: US DoD... (slow, high security) - program 3 puta prelazi ceo disk...posle toga program :
2. "HDD LLF Low Level Format Tool"
____________________________________________________________________________

Prvi program za brisanje i drugi za formatiranje(3 puta prelazi HDD) je najuspesnija metoda gde se svaki cluster vraca na fabricko stanje.Ukoliko problem bad sektora nije softverksi,to jest postoji fizicko ostecenje na hardu ili da "header-i" nepravilno citaju i opisuju podatke,takvom HDD nema pomoci...
Imaj na umu da ceo ovaj proces za primera radi disk od 40 GB traje 7..10 sati.Podrazumeva se takodje posle formatiranje sa "Mini Tool Partition Wizard" i ponovo provera na bad sektore sa "HDD Tune Pro" ili "Hard Disk Sentinel"
prijateljv
Član foruma
 
Postova:  192
Pridružio se:  25.01.2011 18:56

Re: Bad sectori na hard disku

Postod Video Majstor » 14.09.2013 13:34

Pa bad sectori ne znače da ne možeš da koristiš hard disk. Ali kad broj bad sektora počene da raste svaki dan onda znači da su mu dani odbrojani.

Ukoliko je broj bad sektora stabilan, to se rešava formatizovanjem ali se isključi ono "quick format" i onda se vrši formatizovanje uz testira i ti bad sektori budu izolovani.
Čak mislim da i sada sve detektovane bad sektore windows izbegava da koristi... Jedino su oštećeni fajlovi na kojima se dogodio novi bad sektor.
Korisnikov avatar
Video Majstor
Član foruma
 
Postova:  1804
Pridružio se:  24.08.2010 21:20

Re: Bad sectori na hard disku

Postod kobi87 » 14.09.2013 18:53

Aha.Ja sam prvo hteo ortaku da dam hard da ga pogleda i "popravi" bad sektore,medjutim on je toliko ozbiljan da me je zavlacio,te danas,te sutra itd.I onda sam odlucio da probam sam da ga uradim,ako uspem.Prvo sam radio sa HDD Regenerator-om,on naidje na 3 komada bad sectora,valjda tri,tri R plavicasta,sve ostalo je belo-ne znam sta to znaci?Skenirao sam i sa MHDD-om tu je bilo dosta ohih ikseva crvenih ako vam to znaci.Evo sad radim sam HDD Tune-om.Okacicu sliku,stalno mi izlazi neki prozor,a ne znam sta znaci.Sa HDD Regeneratorom sam radio iz boot-a.Ako mozete da mi kazete kako se radi sa tim Active@ KillDisk?
Evo slike: http://www.dodaj.rs/f/28/lp/YdPeWcw/hdd.png
A da,zaboravih da napomenem.Windows ne vidi hard,uno u my computer...u biosu ga prepoznaje
Poslednji put menjao kobi87 dana 14.09.2013 19:34, izmenjena samo jedanput
kobi87
Član foruma
 
Postova:  34
Pridružio se:  24.03.2012 13:30

Re: Bad sectori na hard disku

Postod Video Majstor » 14.09.2013 19:23



Izgleda da ima jako puno bad sektora što je loš znak. :help: Najverovatnije je u pitanju ono ubrzanjo srozavanje koj sam pomenuo. Bad sektore koje sada ima ćeš izolovati sa pomenutim programima jedino se ne zna koliko dugo će proći vremena dok se ne počnu pojavljivati novi na popravljenom delu.
U svakom slučaju nemaš šta da izgubiš. Isprobaj te programe pa ima šanse da rešenje ostane i trajno.

Takođe pomaže da hard disk izdeliš na 4 particije. Pošto hard disk možda nije svuda ravnomerno oštećen. Ako se pokaže da na jednoj od te 4 particije nema velikih problema sa bad sektorima onda samo nju koristi. To je opet bolje nego ceo hard disk da odbaciš kao neispravan.

"Hard Disk Sentinel"
Hard Disk Sentinel je odličan da bi proverio koliko ima Bad Sektora. Odmah kad izabereš hard disk već će ti pokazati sve što je najbitnije. U uokvirenom polju će pisati broj bad sektora i lepo opisano njegovo stanje i preporuke.
Nije ti čak potrebna ni full verzija. Skini samo trial: http://www.hdsentinel.com/download.php

Slobodno uvek mozes da otvoris novu temu kada imas neki problem...
Podelio sam "ovu/onu" temu na tri dela. Sada je sve pregledno. Ovde su premešteni postovi za "Bad sectori na hard disku". :)
Korisnikov avatar
Video Majstor
Član foruma
 
Postova:  1804
Pridružio se:  24.08.2010 21:20

Re: Bad sectori na hard disku

Postod kobi87 » 14.09.2013 19:44

Hvala,sad cu da se zezam malo sa tim programcicima ;)Hvala
kobi87
Član foruma
 
Postova:  34
Pridružio se:  24.03.2012 13:30

Re: Bad sectori na hard disku

Postod kobi87 » 15.09.2013 5:08

Da li mi moze neko reci kako se radi sa Active@KillDisk?Ja sam kao nesto cackao i posao je da radi i dugo vec radi,sad ne znam da li pravilno radim.Ako moze neka mi neko napise uputstvo
kobi87
Član foruma
 
Postova:  34
Pridružio se:  24.03.2012 13:30

Re: Bad sectori na hard disku

Postod prijateljv » 15.09.2013 9:46

"posao je da radi i dugo vec radi"
ne znam koliko ti je to dugo ? "Active@ KillDisk" brise kompletan disk (3 puta).Napisao sam da takav ceo postupak za hard od 40 GB traje 7 do 10 sati...
Treba ustanoviti da li je problem softverski-i i pokusati popravku sa ovakvim programom ili hardverki(postoji neko ostecenje diska ili "header-i" nepravilno citaju i upisuju podatke - i tu nema popravke.
Takodje,treba pratiti 10-20 dana da li se broj bad sektora povecava.Sve ovo se testira i prati sa "HD Tune Pro".Onda se tek donesi odluka da li ce ovakav program uopste da popravi hard.
Ne znam koliko si upoznat,ali hard disku "ne prija" ni cesta "defragmantacija" a ne "maltretiranje" sa ovakvim programom.Ovakvi softveri mogu da poprave hard disk ali mogu i da...
Ako je "Active@ KillDisk" vec krenuo da brise disk, ostavi ga da zavrsi - ne znam koliki je hard ?
prijateljv
Član foruma
 
Postova:  192
Pridružio se:  25.01.2011 18:56

Re: Bad sectori na hard disku

Postod cupka » 02.08.2014 14:38

Meni je bio sumnjiv hard i uradila sam proveru preko HD tune pri i imam grešku u Health(ID: Reallocted Sector Count, current 253, worst 252, threshold 63, data 9, status warning), ali ne znam šta dalje da radim. Može pomoć
cupka
 

Re: Bad sectori na hard disku

Postod Video Majstor » 03.08.2014 17:33

cupka je napisao:Meni je bio sumnjiv hard i uradila sam proveru preko HD tune pri i imam grešku u Health(ID: Reallocted Sector Count, current 253, worst 252, threshold 63, data 9, status warning), ali ne znam šta dalje da radim. Može pomoć
Ne razumem se sasvim u rezultate koje daje HD Tune pa preporučujem da probaš još sa Hard Disk Sentinel

Hard Disk Sentinel je odličan da bi proverio koliko ima Bad Sektora. Odmah kad izabereš hard disk već će ti pokazati sve što je najbitnije. U uokvirenom polju će pisati broj bad sektora i lepo opisano njegovo stanje i preporuke.
Nije ti čak potrebna ni full verzija. Skini samo trial: ttp://www.hdsentinel.com/download.php


Relocated Sctor su najverovatniej Loši sektori il iSlabi sektori. Reklo bi se da ima 252 loša (Bad sector) sektora koji se ne upotrebljavaju i jedan slab (Weak sector) koji je na putu da postane loš.
Kao što sam već rekao u ovoj temi, loši sektori koji postoje nisu problem jer se oni već poznati i ne koriste se. Problem je kad ih ima mnogo jer to znači da hard disk "crkava" i da se možda svakog dana pojavljuju novi loši sektori i uništavaju jedan po jedan podatak (fajl).

Dakle moja prva preporuka je da probaš sa Hard Disk Sentinel da čujem šta on kaže za broj bed sectora i procenjeni rok trajanja.

Drugo, naravno preporučujem da se važni podaci što pre kopiraju na neki drugi medij tako da ne ostaneš bez njih kada se dogodi sledeći loš sektor ili kada otkaže potpuno.

Ako ima manje od 30 bad sectora ne treba da brineš ništa specijalno jer će verovatno da radi još koju godinu.
Ako je preko 100 onda je da se zabrineš. Ako je preko 200 onda već znači da se svaki dan pojavljuju novi... i onda su mu dani baš odbrojani.

Sa HD Tune-om možeš da vidiš kada testira da li su možda ti problematični sektori grupisani na početku hard diska ili u sredini na primer. Ako jesu onda vredi da se disk podeli na paricije a taj problematični deo da se ne particioniše uopšte. Dakle otprilike ovo što sam rekao:
Takođe pomaže da hard disk izdeliš na 4 particije. Pošto hard disk možda nije svuda ravnomerno oštećen. Ako se pokaže da na jednoj od te 4 particije nema velikih problema sa bad sektorima onda samo nju koristi. To je opet bolje nego ceo hard disk da odbaciš kao neispravan.


Eto probaj to. ...a uz konkretnije brojke i slikovitiji prikaz možda možemo i konkretnije nešto da predložimo, kakve i kolike particije itd.
Korisnikov avatar
Video Majstor
Član foruma
 
Postova:  1804
Pridružio se:  24.08.2010 21:20
Sledeća

Vrati se na Video hardver i kućni media centar

Ko je online

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 7 gostiju

cron