Koju memorijsku karticu uzeti za Canon 600D

Video uređaji, oprema, kućni multimedia uređaji, uređenje kućnog bioskopa, media centar, umrežavanje...

Moderator: Video Majstor

Opis foruma
- video uređaji, televizori, kamere, fotoaparati...
- kablovi, adapteri, oprema...
- kompjuterske komponente za video...
- profesionalni uređaji i oprema...
- kućni multimedija uređaji, plejeri, zvučnici...
- multimadija gadžeti (zanimljive male naprave)...
- mobilni telefoni i prenosni uređaji sa multimedijalnim mogućnostima...
- media centar, uređenje kućnog bioskopa...
- umrežavanje, povezivanje, kućna mreža...

Koju memorijsku karticu uzeti za Canon 600D

Postod Mre » 03.09.2013 12:26

Pozdrav svima!

Od skora poceh da me zanimaju kratki amaterski filmici i njihovo pravljenje,
uzeo sam pre koji dan Canon 600D , kako bih se zanimao malo (filmici/fotkanje)
pa me zanima koju karticu da uzmem, najvise mi je bitno da full HD snimak bude kvalitetan
videh po netu da je kartica bas bitan faktor i da vecina preporucuje SanDisk Extreme ili SanDisk Extreme Pro kartice, da li neko ima iskustva sa njima i ima li mozda jos neku preporuku?
Mre
Član foruma
 
Postova:  16
Pridružio se:  03.09.2013 11:59

Re: Koju memorijsku karticu uzeti za Canon 600D

Postod Video Majstor » 09.09.2013 5:04

Dobrodošao! :drinks:

Nisam odmah odgovorio na tvoje pitanje jer taman pripremam "Vodič za kupovinu SD kartica" pa sam se nadao da ću brže stii da objavim. Biće ovih dana objavljeno. :)

Od skora poceh da me zanimaju kratki amaterski filmici i njihovo pravljenje,
Lepo :)
Nadam se da ćemo uskoro videti neke tvoje radove. Ove godine treba da bude gotovo nekoliko vodiča za filmmaking sekciju pa se nadam da će početnici imati veću pomoć od ovog sajta.

Canon 600D
Pre svega Canon 600D koristi SD kartice i to klasične, ne podržava UHS-I (za razliku od naslednika 650D) i te informacije su najvažnije za izbor kartica.

uzeo sam pre koji dan Canon 600D , kako bih se zanimao malo (filmici/fotkanje)
pa me zanima koju karticu da uzmem, najvise mi je bitno da full HD snimak bude kvalitetan
Ukratko:

- Za snimanje HD videa u AVCHD ili .MOV formatu čak i sa maksimalnim bitrateom od 28Mbps je dovoljna i Class 6 SD kartica ukoliko je kvalitetna. Naravno za svaki slučaj mnogo je sigurnija class 10 kartica jer ona ima još više viška brzine i duže će izdržati snimanje pri istim brzinama.

- Za fotografisanje, verovali ili ne je brzina memorijske kartice mnogo bitnija. :shok:
Prosečna fotografija od 18megapixela (rezolucija tvog fotoaparata) zauzme oko 7MB što je duplo više nego jedna sekunda video snimka u AVCHD formatu. Dakle ako okidaš fotoaparatom po jednu sliku u sekundi kartica će morati da zapisuje dva puta brže nego da snimaš video sa najvećim bitrateom. :wacko2: Ako okidaš po sliku svakih pola sekunde kartica mora da zapisuje čak 4 puta brže nego kad snima video. :scare3:
Ako okidaš 3.7 slika u sekundi (maksimum za tvoj fotoaparat) kartica bi morala da zapisuje do 20-25MB/s što je teoretski maksimum za SD kartice (koje nemaju UHS-I interfejs)

Dakle HD video ne treba da te brine. Za izbor kartice je važnije kakve performanse želiš pri fotografisanju.

vecina preporucuje SanDisk Extreme ili SanDisk Extreme Pro kartice, da li neko ima iskustva sa njima i ima li mozda jos neku preporuku?
SanDisk Extreme i SanDisk Extreme Pro su UHS-I kartice a tvoj fotoaparat nije UHS i ne može da izvuče koristi od njih tako da bi to bilo bacanje para u tvom slučaju. one bi radile ali istom brzinom kao i mnogo jeftinije.
Za tvoj fotoaparat Canon 600D najskuplje što ima smisla je "SanDisk Ultra Class 10 20MB/s" (bez U ili UHS-I simbola).
Ukoliko nećeš izlagati fotoaparat baš maksimalnom opterećenju kakvo sam gore opisao može sasvim fino da ti posluže i ovakve:
http://shop.plavosivi.com/memorijska-ka ... imate-32gb
Slika
Ta kartica "Transcend, SDHC Class 10" je inače odlična i za HD snimanja a kod nas je bar 50% jeftinija od "SanDisk Ultra" kartica.

p.s.
Očekujte za nekoliko dana naš "Vodič za kupovinu SD kartica" pa će vam stvari biti još jasnije.
Korisnikov avatar
Video Majstor
Član foruma
 
Postova:  1804
Pridružio se:  24.08.2010 21:20

Re: Koju memorijsku karticu uzeti za Canon 600D

Postod Video Majstor » 18.09.2013 5:28

"Vodič za kupovinu SD kartica" je sveže stigao :)
http://www.videomajstor.com/mediji-memo ... kartice-sd

...pisao do malopre :morning2:
Korisnikov avatar
Video Majstor
Član foruma
 
Postova:  1804
Pridružio se:  24.08.2010 21:20

Re: Koju memorijsku karticu uzeti za Canon 600D

Postod Mre » 15.10.2013 15:33

Hehe hvala na dobrodošlici!
Nažalost ja sam tek sada posetio forum, samim tim i zakasnio na ispravnu odluku kupovine kartice heh uzeo sam SanDisk Extreme Pro karticu :lol:
Gledao sam bio tad po netu i neki su bili u fazonu ako si pri kinti bolje za svaki slučaj uzmi sto bržu neće da škodi, navodno onda garantuje da ćeš uvek imati malsimalni bitrate. Nema veze bilo prošlo :cool:

Lepo :)
Nadam se da ćemo uskoro videti neke tvoje radove. Ove godine treba da bude gotovo nekoliko vodiča za filmmaking sekciju pa se nadam da će početnici imati veću pomoć od ovog sajta.


Hehe okačiću uskoro svoj prvi zvanični filmić, imam jos 2 malecka sa telefonom snimana al to se ne važi :)

Strava jedva čekam te vodiče!!

Btw "Vodič za kupovinu SD kartica" je odličan!
Mre
Član foruma
 
Postova:  16
Pridružio se:  03.09.2013 11:59

Vrati se na Video hardver i kućni media centar

Ko je online

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 7 gostiju

cron