Konfiguracija za AVCHD montažu

Video uređaji, oprema, kućni multimedia uređaji, uređenje kućnog bioskopa, media centar, umrežavanje...

Moderator: Video Majstor

Opis foruma
- video uređaji, televizori, kamere, fotoaparati...
- kablovi, adapteri, oprema...
- kompjuterske komponente za video...
- profesionalni uređaji i oprema...
- kućni multimedija uređaji, plejeri, zvučnici...
- multimadija gadžeti (zanimljive male naprave)...
- mobilni telefoni i prenosni uređaji sa multimedijalnim mogućnostima...
- media centar, uređenje kućnog bioskopa...
- umrežavanje, povezivanje, kućna mreža...

Konfiguracija za AVCHD montažu

Postod dejosa » 09.06.2013 20:41

Pozdrav Video Majstor,

pratim vašu stranicu i forum te sam mnogo stvari naučio vezano za video editiranje.
Trebao bih nekoliko savjeta za kupovinu računala za montažu avchd videa.
U privitku šaljem sliku konfiguracije koju planiram uzeti pa me zanima vaše mišljenje.
1. Da li mi je bitan mnogo ssd hard disk (sistemski)?
2. WD Caviar Black 1TB bi bio za pohranu video materijal koji bi uvlačio u Edius i montirao ga itd. itd.

Molim vas za savjet.

Hvala.

Slika
dejosa
Član foruma
 
Postova:  4
Pridružio se:  08.06.2013 0:12

Re: Konfiguracija za AVCHD montažu

Postod Video Majstor » 13.06.2013 3:52

Dobrodošao! :drinks:

Izvini zbog čekanja na odgovor. Evo sad ću da analiziram:


Procesor Core i7 3770
Ne treba ti ništa bolje to je maltene najsnažniji koji je u prodaji. A kod obrade videa procesor je najznačajniji (tako da nema potrebe da se razmatra ušteda na procesoru za nešto drugo).


Matična ploča ASUS P8B75-M LX je dobra savremena ploča sa nekim novim mogućnostima kao što je brzo butovanje, podrška za nove PCI-E 3.0 brzine, prirodna podrška za USB3.0 i sve tri generacije Core i7 procesora. Samo je potencijalno ograničenje što je malena i ima samo 2 slota za RAM memoriju. Core i7 podržava do 4-kanalne memorije tako da ima bolje iskorišćenje kada se koriste 4 meomrijska modula u 4-kanalnom režimu. Međutim nije to ubrzanje toliko primetno tako da je možda bolje da ostaneš na dvokannalnoj i uštediš novac.
Sve u svemu dosta nudi po maloj ceni.


Za čitač kartica, ne znam za taj model ali proveri da li podržava celu familiju SD kartica. Neki od njih podržavaju samo SD i SDHC (do 32GB) ali ne i SDXC (64Gb i više). Uskoro bi trebalo i da su kartice od 64GB (SDXC tip kartica) postanu pristupačne cene. Ne bi bio loše da biraš model koji čita sve njih. Dakle proveri da li podržava i SDXC...


"Nvidia GTX650" je vrlo malo podataka o grafičkoj kartici. Trebala bi da ima bar 1GB GDDR5 memorije da ima bar jedan HDMI i jedan DVI-D (ili DVI-I) izlaz da bi mogao lako da je spojis na svaki noviji dobar monitor i TV.
Ako kupuješ monitor biraj onja koji ima DVI-D priključak jer je bolje za visoke rezolucije.


Kućište i napajanje svakako od kvalitetnijih. To ne može biti loše. Za kućište namam šta da kažem što ima veze sa video montažom, tu svako treba da izabere po svom ukusu. Ako se ne razumeš u to šta može biti bitno kod kućišta ti pitaj.


1. Da li mi je bitan mnogo ssd hard disk (sistemski)?
Nije presuadn ali pomaže da se montira brže ukoliko su zadovoljeni neki uslovi.
Odabrao si SSD Kingston 60GB. Pitanje je da li je 60GB dovoljno. 64 bitni windows (neophodan da bi se iskoristio Core i/ i mnogo RAM-a) odmah zauzem oko 20 GB i kad instaliraš još neke programe i nakupi se tmp. fajlova ostaće ti možda manje od 30GB za fajlove od projekta. Nećeš moći ni jednu celu SD karticu od 32GB da isprazniš na njega. Po mom mišljenju ili 120GB SD ili nemoj SSD da uzimaš sada.
Takođe, nisam siguran koiko je Kingston dobar izbor jer mnogi SSD-ovi ne rade onako kako se od njih očekuje. Ja mogu da preporučim samo Intel i Samsiung SSD-ove jer oni nemaju modele na lošem glasu.
U svakom slučaju pošto SSD može lako da se ugradi i kasnije, nije neophodno odmah njega da ubacuješ u konfiguraciju.

Takođe odabrao si 8GB RAM-a koji košta isto kao taj SSD. Uz 4 jezgreni procesor, naročito za video montažu i HD rezolucije, optimalno je imati 16GB ili 32GB RAM-a.
Preporučujem da umesto SSD-a od 60GB uzmeš još 8GB RAM-a. Tako da ukupno imaš 16GB RAMA u dva modula i da rade u dual-channel režimu.
A ukoliko imaš veće ambicije, i mnogo toga da montiraš, onda bolje odmah da ideš na 32GB rama-a jer na tu ploču nećeš moći da dodaješ više modula kasnije.

2. WD Caviar Black 1TB bi bio za pohranu video materijal koji bi uvlačio u Edius i montirao ga itd.
Odlični su ti diskovi i mislim da za njih dobijaš 3 ili čak 5 godina garancije što opet govori o njihovom kvalitetu.
Korisnikov avatar
Video Majstor
Član foruma
 
Postova:  1804
Pridružio se:  24.08.2010 21:20

Re: Konfiguracija za AVCHD montažu

Postod dejosa » 13.06.2013 11:41

Hvala na iscrpnom odgovoru. Na vašu sugestiju matičnu mjenjam i idem na 4x4 memorije.

Matična bi išla ova http://www.edigital.hr/Maticne_ploce/Gigabyte_s1155_GA-Z77-HD3_maticna_ploca-p30521.html

Čitač kartica me zbunjuje sa svim ovim silnim kablovima. http://www.delock.de/produkte/G_91669/merkmale/4.html
Hoću li ja to sve moći priključiti na matičnu? Nisam baš jak sa hardwerom.

SSD razmišljam 120GB Samsung, ali to mi već prelazi budžet. Kakvo rješenje predlažete za sistemski hard disk?

Da li bi to sve išlo u ovo kućište? http://www.edigital.hr/Kucite_crni-p37003.html

Grafička ima 1GB GDDR5 tako da je to mislim OK.
dejosa
Član foruma
 
Postova:  4
Pridružio se:  08.06.2013 0:12

Re: Konfiguracija za AVCHD montažu

Postod Video Majstor » 15.06.2013 16:35

Na vašu sugestiju matičnu mjenjam i idem na 4x4 memorije.

Matična bi išla ova http://www.edigital.hr/Maticne_ploce/Gi ... 30521.html
Pažnja! Ne žuri u vezi matične ploče. :agree:
Nije dovoljno da ima 4 memorijska konektora da bi radila u 4-kanalnom režimu. U specifikacijama ploče mora biti navedeno da podržava 4 kanala. Ja sam greškom rekao da taj procesor podržava 4-kanalnu memoriju. Ipak ne podržava, proverio sam sada. 4-kanalni procesori iz nove Intel serije još nisu izašli. :sorry:
Gigabyte GA-Z77-HD3 podržava samo 2 kanala. Ipak nemoj se opterećivati time jer u praksi nema primtne razlike između 4-kanalne i 2-kanalne. Eventualno možeš proveriti koliko bi te izašlo skuplje da zaista uzmeš 4-kanalni procesor i matičnu ploču.

Još jedna bitna stvar je da ako ugradiš 4x4GB (ukupno 16GB) i kasnije budeš hteo da nadogradiš na 32GB nećeš imati gde pa ćeš morati da izbaciš sva 4 modula i kupiš nove 4x8GB. Dakle možda je bolje da uzmeš 2x8GB za sada. A u budućnosti onda kupiš još 2 modula po 8GB ako se bude pokazalo kao potrebno.

Sve u svemu nije loš izbor Gigabyte GA-Z77-HD3 i dva modula od po 8GB rama-a (1600MHz). Ploča ima moderne funkcij. Ima integrisnu grafiku, HDMI, DVI-D i VGA izlaze. Ostalih izlaza ima jako malo (ne znam da li je to problem)

Čitač kartica me zbunjuje sa svim ovim silnim kablovima. http://www.delock.de/produkte/G_91669/merkmale/4.html
Hoću li ja to sve moći priključiti na matičnu? Nisam baš jak sa hardwerom.
Ovaj čitač kartica podržava i SDXC kartice a uz to čak i najnovije tipove CF kartica tako da ima sve što ti može zatrebati.

Što se kablova tiče, opisaću ih posebno čemu služe:
- 2 kabla su USB priključci za matičnu ploču. Jedan od njih ja za čitač kartica jer se on u račuanru vidi kao (uvek spojeni) USB uređaj tj. biće prikazan verovatno kao 4 USB uređaja. Drugi unutrašnji USB kabal je za dodatni USB konektor koji se takođe nalazi s prednje strane čitača kartica. Neće ih biti problem spojiti jer svaka matična ploča ima bar dva unutrašnja USB konektora. Ukoliko su zauzeti za USB kablove sa kućišta onda ćeš te sa kućišta morati da iskopčaš radi ovih.
- Ovaj čitač kartica takođe ima i dva audio džek konektora za slušalice i mikrofon. Dva kabla su za njega ali koristi se samo jedan. Ako je u pitanju stara matična ploča onda se koristi AC'97 konektor a ako je novija onda HD audio konektor. Inače to je samo zamena za konektore koje već imaš na kućištu tako da ne moraš ni da ih spajaš ako si već spojio na kućištu.
- Jedan kabal je od spoljnjeg eSATA konektora za eSATA eksterni hard disk. Taj kabal se spaja na SATA konektor na matičnoj ploči i sigurno ih imaš slobodnih pošto ćeš imati 6 SATA konektora. Ako nećeš koristiti takav eksterni hard disk ni ne moraš da spojiš taj kabal.
- I šesti kabal je od FireWire konektora na čitaču kartica. Taj nećeš spajati nigde pošto tvoja matična ploča nema ugrađen FireWire. Nije ti ni potreban. Novi uređaj ise baziraju na memorijskim karticama ili koriste USB 3.0 kabal koji je moderniji. FireWire uređaji imaju određenu osetljivost na pogrešan redosled spajanja tako da nije ni pametno da budu sa predne strane kućiša pa da korisnik u žurbi pogrešno spoji i spali urešaj. Dakle, u svakom slučaju taj FireWire kabal ne spajaj nigde.

SSD razmišljam 120GB Samsung, ali to mi već prelazi budžet. Kakvo rješenje predlažete za sistemski hard disk?
Sasvim je dobar onaj koji si već pominjao Western Digital Caviar Black. Eventualno možeš jeftinije da prođeš sa WD Caviar Blue.

Da li bi to sve išlo u ovo kućište? http://www.edigital.hr/Kucite_crni-p37003.html
Da. To je standardno ATX kućište.

Grafička ima 1GB GDDR5 tako da je to mislim OK.
Nisam video njenu specifikaciju ali ako ima to onda zadovoljava krajnji minimum da bi bila korisna za video. Mada ne očekuj mnogo od uticaja same grafičke... Takođe pogledaj koje priključe za monitor ima.

Inače grafička ti nije odmah neophodna ako kupuješ ploču Gigabyte GA-Z77-HD3 jer ona već ima integrisan ugrafiku. Dakle, možeš a uštediš i ne kupiš grafičku karticu sada.

***
Generalno, možeš da uštediš sada tako što nećeš kupiti grafičku i SSD disk.
Korisnikov avatar
Video Majstor
Član foruma
 
Postova:  1804
Pridružio se:  24.08.2010 21:20

Re: Konfiguracija za AVCHD montažu

Postod dejosa » 17.06.2013 18:01

Ok, hvala.

Stavit ću 4x4 memorije i nevjerujem da ću nadograđivati narednih par godina.

Imam kontroler firewire, i na njemu je jedan unutarnji konektor. Nadam se da tu ne bi trebalo biti problema.
dejosa
Član foruma
 
Postova:  4
Pridružio se:  08.06.2013 0:12

Re: Konfiguracija za AVCHD montažu

Postod Esso » 17.12.2013 16:49

Moze li preporuka za kupovinu 2 monitora za video obradu i graficki design do nekih 1000 eura.
Esso
Član foruma
 
Postova:  35
Pridružio se:  23.05.2013 15:47
Lokacija:  Sarajevo

Re: Konfiguracija za AVCHD montažu

Postod Video Majstor » 22.12.2013 0:29

Nadam se da će se javiti neko ko ima više iskustva sa monitorima, jer ja u zadnje vreme nisam toliko pratio te stvari.
Čak ne znam ni kakav je izbor u domaćim prodavnicama kad su u pitanju ovi skupi monitori. Od skupljih monitora uglavnom nailazim na Dell ali pitanje je da li su ti modeli jednostavno kvalitetniji i krupniji ili su zaista namenjeni grafičarima. Mislim da ih uglavnom kupuju firme koje jednostavno žele da se opreme što kvalitetnijim monitorima. U svakom slučaju kvalitet slike im je dobar :)

Kada bih ja sebi kupovao monitor za taj novac gledao bi naravno
- da ima mogućnost priključenja na sve kablove,
- da uz njega zaista dobiješ sve kablove, uključujući i DVI-D
- da ima IPS matricu a trebalo bi da imaju svi koji koštaju preko 200 evra.
- da ima LED pozadinsko osvetljenje
- Da ima 16:9 aspect ratio - ovo je možda stvar ukusa ali ja jednostavno to smatram standardom kad je video u pitanju. Danas su skoro svi monitori 16:9 ali nadje se poneki koji nije.

2 monitora za video obradu

Nisi rekao da li ti ta dva monitora trebaju za jedan računar ili za dva posebna računara?

Ako ti trebaju za video montažu na jednom računaru, ja bi za "Preview monitor" tj .sekundarni uzeo isključivo Full HD 1920x1080 jer je tako podudarno sa Full HD videom i TV ekranima pa bi imao najbolji osećaj kako će finalni video zaista izgledati. Veličina ekrana recimo 24".

Za primerni monitor (onaj na kojem bi bio korisnički interfejs programa), pošto ti je budžet više nego dovoljan, pretpostavljam da bi mogao da ideš i na neki veće rezolucije, recimo 2560x1440 i veličine ekrana 27 inča (možda i veći ako je moguće za taj novac). Cilj toga je da zaista omogući prikaz mnogo klipova i većem broja detalja na timelineu i da zaista ubrza i učini preciznijom montažu...
Korisnikov avatar
Video Majstor
Član foruma
 
Postova:  1804
Pridružio se:  24.08.2010 21:20

Vrati se na Video hardver i kućni media centar

Ko je online

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 15 gostiju

cron