Kalibracija LCD TV-a

Video uređaji, oprema, kućni multimedia uređaji, uređenje kućnog bioskopa, media centar, umrežavanje...

Moderator: Video Majstor

Opis foruma
- video uređaji, televizori, kamere, fotoaparati...
- kablovi, adapteri, oprema...
- kompjuterske komponente za video...
- profesionalni uređaji i oprema...
- kućni multimedija uređaji, plejeri, zvučnici...
- multimadija gadžeti (zanimljive male naprave)...
- mobilni telefoni i prenosni uređaji sa multimedijalnim mogućnostima...
- media centar, uređenje kućnog bioskopa...
- umrežavanje, povezivanje, kućna mreža...

Kalibracija LCD TV-a

Postod Vukan » 12.12.2012 2:53

Zanima me kako da uradim kalibraciju lcd tv-a, tj da li je preporucljivo da se uradi od strane profi lica ili je moguce to uraditi bar priblizno kod kuce rucno ? nasao sam na nekim sajtovima gotove specifikacije za kalibrisanje po modelima pa me zanima da li su to samo preporuke za rucno podesavanje.... pretpostavljam da neko ko to radi koristi softvere ( calman ).
Iz N. Sada sam pa ako znate nekoga da preporucite .......
U pitanju je Sony HX7 tacnije kdl 40hx751
Vukan
 

Re: Kalibracija LCD TV-a

Postod Video Majstor » 15.12.2012 16:46

Postoji uređaj za kalibraciju da se kupi ali mislim da je on namenjen za kompjutere samo. I košta preko 100 evra.

Dakle preostaje vam da vam neko to obavi kao uslugu, ako baš želite.

E sad, ako se radi o uobičajenom TV programu, takav program se kreira sa svešću da ljudi nemaju kalibrisane televizore i da su kod svakog drugačije podešeni, tako da i sa savrešnom kalibracijom ne bi dobili savrešene boje u TV programu. Pitanje je koliko se uopšte vodi računa za kvalitet boja u TV programu. Možete proveriti na primer kada je na televizoru čovek da li vam se boja kože kod tog čoveka čini prirodnom.

A ako na primer gledate na primer filmove sa kvalitetnih izvora, kao što je na primer Blu-ray Disc, onda boje opet nisu presudne jer filmovi uglavnom podrzaumevaju mnogo manji "saturation". drugim rečima filmska slika je uglavnom sivlja i monotonija kad su boje u pitanju. Tako da bi opet malo toga primetili da je drugačije nakon kalibracije.

---
Evo par preporuka da sami, laički, podesite i da dobijete prirodnije boje:
- Smanjite saturation malo tako da boje budu manje izražene nego kod vašiš prijatelja na telvizorima. Ljudi uglavnom preteruju tako da su boje na televizorima uglavnom prejake.
- Ako boja kože kod ljudi na televizoru deluje hladnije nego u prirodi onda pojačajte crvenu komponentu boje za oko 1-2%.
- Contrast podesite na oko 50%.
- A brightness (svetlina ekrana) zavisno od toga koliko vam je svetlo u sobi. Noću, ako gledate filmove u mraku, može biti dosta manji brightness nego po danu. Ekran treba delovati svetlije od ostalih stvari u sobi ali ne preterano.
Korisnikov avatar
Video Majstor
Član foruma
 
Postova:  1804
Pridružio se:  24.08.2010 21:20

Re: Kalibracija LCD TV-a

Postod Vukan » 16.12.2012 1:07

Hvala puno .
Tu odluku da radim kalibraciju sam doneo čitajući "reviews" nekih modela , gde autori često dodju do zaključka tipa : tv je odličan itd itd ... ali pravo svetlo je pokazao tek nakon kalibracije , gde je poboljšanje vidljivo golim okom "

Ja sam se naravno odmah prepao da mi neće valjati slika , pošto sam u fazi naručivanja tv-a a nije nimalo jeftin.

Sve pohvale za Vaš sajt. Fantastičan je sa puno korisnih i vrlo detaljnih opisa i objašnjenja

Pozdrav !!!
Vukan
 

Vrati se na Video hardver i kućni media centar

Ko je online

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 5 gostiju

cron