Kamkorderi

Video uređaji, oprema, kućni multimedia uređaji, uređenje kućnog bioskopa, media centar, umrežavanje...

Moderator: Video Majstor

Opis foruma
- video uređaji, televizori, kamere, fotoaparati...
- kablovi, adapteri, oprema...
- kompjuterske komponente za video...
- profesionalni uređaji i oprema...
- kućni multimedija uređaji, plejeri, zvučnici...
- multimadija gadžeti (zanimljive male naprave)...
- mobilni telefoni i prenosni uređaji sa multimedijalnim mogućnostima...
- media centar, uređenje kućnog bioskopa...
- umrežavanje, povezivanje, kućna mreža...

Kamkorderi

Postod Arekusandreu » 28.07.2012 13:54

Planirao sam ovih dana da kupim neki bolji HD kamkorder, pa sam pretrazivao malo internet, gledajuci karakteristike. Naisao sam na neke nelogicnosti, gde kamkorderi razlicitih proizvodjaca imaju slicne karakteristike, a imaju jako razlicite cene. Mene zanima da li je u pitanju "ime", tj. da li ovi skuplji proizvodjaci uz kameru prodaju i ime, ili su ovi jeftiniji losijeg kvaliteta ( u smislu duzine trajanja)? :unknown:
Arekusandreu
Član foruma
 
Postova:  56
Pridružio se:  09.07.2011 19:01

Re: Kamkorderi

Postod Video Majstor » 29.07.2012 7:37

Kod nas je u zadnjih godinu-dve dosta specifična situacija u vezi kamkordera... Na žalost, zbog velike nemaštine, prodan je samo veoma mali broj kamkordera tako da sada ima dosta zastarelih modela koji su još uvek u prodaji a pored njih nije uvezeno mnogo novih. Dakle kupci imaju dva problema sada. Prvi je da im se lako može desiti da kupe zastareli model ne znajući koliko on u stvari zaosatje za najnovijom generacijom. Drugi problem je da ne možeš prosto da se odlučiš za neki od novih modela i onda odeš jednsotavo da ga kupiš jer nema veliki izbor. Jednostavno je uvezeno jako malo novih modela.

Ja mogu tu dosta da ti pomognem jer smo pokrenuli web shop ove godien i imamo pristup svim dobavljačima. Mogu u ponedeljak i utorak (daans ne mogu jer je nedelja) da ti proverim sve što trenutnmo ima u ponudi i da ti iz toga izdvojim samo savremenije modele (koje vredi razmatrati).

Naisao sam na neke nelogicnosti, gde kamkorderi razlicitih proizvodjaca imaju slicne karakteristike, a imaju jako razlicite cene. Mene zanima da li je u pitanju "ime", tj. da li ovi skuplji proizvodjaci uz kameru prodaju i ime, ili su ovi jeftiniji losijeg kvaliteta ( u smislu duzine trajanja)?
Kao sto sam rekao dosta je komplikovano sada kod nas jer je pomešano sve od navedenog i još su pomešani stari modeli i novi i svašta. Da se ne govori i da ima mnogo nestručnosti u opisima tih kamera. Znam čak jedan model kamere za koju ni jedan domaći prodavac nije naveo ispravnu oznaku na sajtu. :wacko2:
(Naravno kod nas u shopu je oznaka ispravna ;) )

Najbolje je da kažeš koji modeli su ti zapali za oko pa ću ja da ti protumačim karakteristike i objasnim koliko je šta bitno, uporedim sa najboljom amaterskom kamerom itd.

...
Predlažem da opišeš malo šta želiš? Kakve potrebe imaš za snimanja? Da li ti treba za snimanje filmova i kasniju obradu na kompjuteru? Da li možda neke specifične potrebe imaju? ...i tako to.
Da lakše mogu da ti preporučim.
Korisnikov avatar
Video Majstor
Član foruma
 
Postova:  1804
Pridružio se:  24.08.2010 21:20

Re: Kamkorderi

Postod Arekusandreu » 29.07.2012 21:33

Bio bih ti jako zahvalan. Pa, ne tražim ništa specijalno, HD kamkorder, koji bih koristio, za snimanje kratkih filmova, ni u kakvi posebnim uslovima, dakle dnevno svetlo i tako to... Gledao sam kvalitete snimaka na youtube, pa sam pronasao par modela, gledajuci kvalitete njihovih snimaka. Poslacu ti u PP, da ne reklamiram ovde proizvodjace. :D
Arekusandreu
Član foruma
 
Postova:  56
Pridružio se:  09.07.2011 19:01

Re: Kamkorderi

Postod Video Majstor » 30.07.2012 18:32

Pregleda sam danas dosta ponuda dobavljača. Kao što sam rekao, među kamkorderima najniže cene, ima brdo zastarelih modela (koji su trebali biti rasprodati još pre dve godine i među njima svega nekoliko savremenijih.

---
Iako nisam još sve pregledao, mislim da sam našao model za tebe:
Samsung Q10 :good:
http://www.samsung.com/uk/consumer/came ... -Q10BP/XEU

I ovu u svetu smatraju "starim modelom" jer je prestala da se proizvodi ali nije stara jer je počela da se prodaje polovinom 2011-e tako da je slobodono možeš smatrati novom generacijom.

Od svih kamera do oko 20 hiljada dinara, kolko si rekao da planiraš, ova deluje najbolja. To ne znači da je odlična ali moraš imati na umu da je to donja cenovna granica da bi se kamera mogla nazvati dobrom. Kvalitet slike kod najjeftinijih kamera skoro uvek razočara. Slika će biit bar malo lošija od one koju očekuješ pogotovo u lošijim uslovima.
U svakom slučaju, mislim da je za tu cenu, nemoguće naći bolju i da se više uklapa u tvoje potrebe.


Za ovu kameru preporučujem snimanje u modu HD 720/50p. Evo obrazloženja:
- Full HD kod tih jeftinijih kamera je ionako samo na papiru jer senzori nisu toliko kvalitetni da izvuku maksimalnu oštrinu pa se razlika i ne primećuje. Full HD kod ovih kamera je stavljen više radi reklame.
- Drugi razlog je u tome što ova kmerea i druge Full HD kamere (ne računajući one najskuplje) mogu da snimaju samo interlaced kod Full HD rezolucija.
- Treći razlog je što gledaoci uglavnom neće primetiti razliku jer retko ko ima Full HD televizor. A na YouTube-u takođe retko ko uploaduje u Full HD jer su fajlovi ogromni i upload dugo traje. Mnogo više gledaju 720p.
- Četvrto i najvažnije za tebe, je što planiraš da je koristiš za filmove i za obradu na račnaru. Tu je ogromna prednost što su snimci 720/50p Progressive. Progressive video je lakše obradiit na računaru, ne mora da se uključuje deinterlace, preview je precizniji, mnogo je teže pogrešiti, naknadno konvertovanje tih snimaka je opet mnogo lakše jer su progressive... i izbegava se gomila glavobolja koje bi inače imao sa Interlaced snimcima.
- Peto, karakteristike senzora su takve da što je rezolucije veće to ja brzina reagovanja i kvalitet pokreta lošiji, i obrnuto. Znači senzoru je mnogo lakše da dobija sliku pri višem framerateu u 1280x720 rezoluciji nego u Full HD. To u praksi znači kvalitetniji prikaz pokreta i manje neželjenih nuspojava kod snimaka sa bržim pokretima.

Kamera snima .MP4 fajlove u kojima je video u H.264 formati a audio u AAC formatu. To je najsavremenije moguće s tim što ipak nije toliko dobro kao AVCHD. Jednostavno rečeno AVCHD radi u svim Blu-ray plejerima i mnogim savremenim televizorima. Ovi .MP4 fajlovi su sličnog kvaliteta ali su manje kompatibilni i ne radi na tolikom broju uređaja. Inače, koliko znam, ne postoji kamera za ispod 200 evra a da snima u AVCHD.

Imam još da prokomentarišem u vezi ove kamere ali kasije ću. Sad sam u žurbi.... :)

Evo okačio sam uputstvo od ove kamere da vidiš sve što ima: http://speedy.sh/r4Wqu/SAMSUNG-HMX-Q10P-ENG-IB-0309.zip

Test snimci:
Korisnikov avatar
Video Majstor
Član foruma
 
Postova:  1804
Pridružio se:  24.08.2010 21:20

Re: Kamkorderi

Postod Arekusandreu » 01.08.2012 13:06

Mnogo ti hvala na opsirnom odgovoru i komentarima! :) :) :)
Arekusandreu
Član foruma
 
Postova:  56
Pridružio se:  09.07.2011 19:01

Re: Kamkorderi

Postod Video Majstor » 02.08.2012 2:53

Manje više sam pregledao sve a čekam na još jedan cenovnik koji je ostao pa da imam komplet spisak modela koji su trenutno dobavljivi... ali ostali su samo još modeli Praktica a za njih već znam koji su u ponudo i kakvi su.

Uglavnom i dalje sam pri mišljenju da je taj Samsung HMX-Q10 najbolje što može da se dobije do 200 evra. Slavni proizvođači kamera (Pansonic, Canon, Sony, JVC) nemaju ni jedan nov model po toj ceni (za tu cenu samo zastareli modeli) a od ovih manje poznatih ubedljivo sve ostavljaju lošiji utisak od tog Samsiung modela.


Evo sad jedno poređenje Smasung Q10 sa Praktica modelima koji su jeftinji:
- Samsung ima veoma kvalitetno uputstvo. Lepo izgleda i mnogo truda je uloženo da bude jednostavno korištenje kamere. Za Praktica model može da se nađe samo jedna sažeta specifikacija.
- Uobičajeno za jeftine kamere je jeftin senzor. Jeftiniji senzor znači slabija oštrina, slabija brzina (tromost, muljanje ili neki drugi nedostatak kod pokreta) a naročito slabiji rezultati kod slabog osvetljenja. U amterskim uslovima je to jako bitno pošto amateri skoro nikda ne razmišljaju o rasveti.
- Samsung Q10 ima backlight iluminated CMOS senzor a Praktica obican CMOS. To automatski znači primetno lošiji snimci u tamnijim uslovima kod Praktice.
- Pošto je Praktica jeftinija za par hiljada dinara vrlo moguce da su tu uštedu postigli i sa senzorom tako da je žrtvovan i oštrina i kvalitet pri tamnijim uslovima.
Takođe jeftinijim CMOS senzorima se dešava ono kašnjenje donjeg dela slike za gornjim. Na priemr pomeraš kameru levo desno a ljudi koji stoje i uspravni predmeti na snimku deluju kao da se savijaju. To može biti ubitačno za filmove.
Jedan prijatelj (član foruma Luka Lovre) je prošle godine razmatrao jednu Praktica kameru ali smo gledal iprobne snimke i ja sam zapazio tu pojavu na snimcima i onda se i on razočarao i odustao. Sigurno da su od tada Praktica modeli malo napredovali ali opet malo je vremna prošlo da bi stekao poverenje...
- Da ne bude zabune, Praktica kao proizvođač niej loš jer imaju oni dugu tradiciju i neke slavne izume i proizvode neke kvalitetnije komponente ali same kamere sa brendom "Praktica" su pravljene s ciljem da budu najjeftinije a to znači da su svi sastavni delovi najjeftiniji...
- Optički zoom kod Praktica modela je 5x a kod Samsung Q10 je 10x. 10x je zadovoljavajuće i toliko ima većina amaterskih kamera. Zoom ti možda neće trebati često (neki ljudi nikad ne koriste zoom) ali nije imati tu mogućnost jer nemaš uvek mogućnosti da primakneš kameru bliže sceni pa zumiranje dobro dođe. Na priemr, ako snimaš kroz prozor ili kroz tarabu, ne možeš više da se pomeriš napred, možeš jedino da pojačaš zoom.
- Praktica nema nikakvu stabilizaciju. Samsung ima nekakvu. Ne znam koliko je efikasna ali kod malih laganih kamera to dosta znači jer one inače jako vibriraju.
- Od dodatnih efekata Praktica ima samo crno-belo i spehia (staro) snimanje a za samsung video si u uputstvu da ima i time-lapse i svašta...

Eto, verovatno sam zaboravio brdo stvari ali malo da ti ilustrujem šta se dobija za tu razliku u ceni od par hiljada dinara. :bb:


E sad poređenje Samsung Q10 sa Panasonic HDC-SD40:
- Panasonic HDC-SD40 dok je bio aktuelan (sad ga je nasledio noviji model V100) koštala je 300 evra i to je bila donja cenovna granica da se može preporučiti početniku kamera i da se zna da će biti zadovoljan. Znači to je bilo, ako neko traži savet da kupi "što jeftiniju kameru a da valja", preporuka je bila jednostavna: minimum je 300 za taj SD40 ili alternativno neka skuplja kamera.
- Ozbiljniji proizvođači kamera još uvek ne nude modele tog kvaliteta po ceni manjoj od 300 evra. Razlika je danas što ima interesantnih i moguće jednako zadovoljavajućih novih modela, kao npr. Samsung-ove po manjoj ceni.
- Velika prednost Panasonica je što su jako pouzdane i ne kvare se. za oavj Samsung model jednostavno ne znam kakve je trajnosti.
- HDC-SD40 jednostavno ima Panasonic-ov senzor koji je dobijao sve same pohvale u reviewsima. Kada amater nešto snima snimci jednostavno izgledaju onako kako su se nadali. Nema onoga na primer "au pa dok sam snimao izgledalo je bolje".
Samsung Q10 možda neće uvek bitai takva. U tamnijim uslovima verovatno će biti malo gubitaka oštrine...
- Panasonic HDC-SD40 snima u AVCHD formatu tako da su snimci odmah kompatibilni sa Blu-ray Disc plejerima, svim programima za montažu, i mnogim naprednijim kućnim plejerima i televizorima.
Samsung Q10 snima slične .MP4 fajlove ali koji ipak nisu toliko prihvaćen standard pa neće odmah da rade u toliko uređaja.
- Obe snimaju Interlaced u Full HD i progressive u 1280x720. I za Pansonic HDC-SD40 takođe preporučujem mod snimanja 720p jer je progressive i dovoljno je oštra za tu kameru. U tome su dakle slične.

Eto to je otprilke sve što treba da znaš u vezi toga šta se dobija ili gubi sa skupljim ili jeftinijim modelima. Sad možeš da izvažeš i doneseš odluku.
Korisnikov avatar
Video Majstor
Član foruma
 
Postova:  1804
Pridružio se:  24.08.2010 21:20

Re: Kamkorderi

Postod Arekusandreu » 04.09.2012 17:20

Pozdrav,


Dakle, nakon otprilike mesec dana korišćenja ovog kamkordera, mogu reći da sam oduševljen. Kvalitet videa i zvuka su odlični za moje potrebe, istina, pravi lose snimke pri slabom osvetljenju... Simpatično mi je bilo to sto mogu da ga koriste i levoruki i desnoruki! :D Jako je kompaktna, bukvalno je nosim u džepu! Jedini nedostatak, koji sam do sada uspeo da primetim je, po mom mišljenju nepostojanje onog okulara (ili već kako se zove), te je malo nezgodno snimanje na jakom suncu, te nemam jasnu slika kako će izgledati snimak...
Arekusandreu
Član foruma
 
Postova:  56
Pridružio se:  09.07.2011 19:01

Re: Kamkorderi

Postod marav » 17.12.2012 15:25

Htela bih da kupim kamkorder i u moru informacija na netu, ja sam se izgubila. Treba mi savet na šta da obratim pažnju, šta je dobro, šta loše, memorija, proizvođači...
Meni se svideo ovaj model, a i cena mi je ok. Sony dig.kamera HDR-CX190EB.
Hvala.
marav
Novi član
 
Postova:  1
Pridružio se:  17.12.2012 15:16

Re: Kamkorderi

Postod Video Majstor » 02.01.2013 22:45

Dobrodošla! :drinks:

Izvini što dugo čekaš na odgovor. :sorry:

Meni se svideo ovaj model, a i cena mi je ok. Sony dig.kamera HDR-CX190EB.

Sony HDR-CX190EB je jedan od osnovnijih modela. Ima minimalan broj funkcija koje uglavnom zadovoljavaju naše preporuke ali i nekoliko zamerki. Jedan nedostatak je što snima isključivo Interlaced (ne može Progresive). Za gledanje na TV-u to nije problem ali obrada na računaru je malo komplikovanija.
Drugi nedostatak je što nema širokougaoni objektiv pa za snimanje u malim sobama ili na primer u unutrašnjosti automobila nije toliko korisna. Drugim rečima, ukoliko ne možete da se odmaknete dovoljno, ne staje u snimak baš sve što biste želeli.

Takođe, ja nešto nisam ljubitelj tih Sony kamera (ne računam profesionalne Sony kamere). Imao sam loša iskustva sa kvarovima i sa serviserima za Sony kamere. Nije retkost da se pokvare a kada se pokvari usluga servisa je jednostavno nezadovoljavajuća. Kvaraovi se vraćaju i nakon popravke a ubzo počinju i sa onim pričama "propravka se ne isplati bla, bla"...

Mnogo mi je lakše da vam preporučim Panasonic modele, međutim sada koliko znam nema neki izbor. Recimo Panaonic HC-V100 je po mom mišljenju bolja od te sony kamere. Ima jedan format snimanja više. Snima i u "iFrame" format kao Progressive što je dosta dobar izbor za početnike. Takođe ima Panasonic-ov sistem stabilizacija koji je verovatno najbolji. To je dosta značajno kod amaterskih snimaka jer amateri uglavnom ne koriste stalke. Jednostavno rečeno, možete biti impresinirani mirnoćom snimaka sa ove kamere iako ste snimali iz ruke.

Takođe, preporučujem da pročitate moje mišljenje o kameri Samsung Q10 koje sam napisao u ovoj temi, pa ako vam se dopada to je možda i najbolji izbor. Pokazala se izuzetno dobro što potvrđuje i korisnik Arekusandreu.
Korisnikov avatar
Video Majstor
Član foruma
 
Postova:  1804
Pridružio se:  24.08.2010 21:20

Vrati se na Video hardver i kućni media centar

Ko je online

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 4 gostiju

cron