Kako da povežem TV i DVD player ...

Video uređaji, oprema, kućni multimedia uređaji, uređenje kućnog bioskopa, media centar, umrežavanje...

Moderator: Video Majstor

Opis foruma
- video uređaji, televizori, kamere, fotoaparati...
- kablovi, adapteri, oprema...
- kompjuterske komponente za video...
- profesionalni uređaji i oprema...
- kućni multimedija uređaji, plejeri, zvučnici...
- multimadija gadžeti (zanimljive male naprave)...
- mobilni telefoni i prenosni uređaji sa multimedijalnim mogućnostima...
- media centar, uređenje kućnog bioskopa...
- umrežavanje, povezivanje, kućna mreža...

Kako da povežem TV i DVD player ...

Postod Gax » 08.03.2012 18:38

Konkretno pitanje je kojim kablovima da povežem ova dva uređaja pošto su udaljeni nekih 15-ak metara.Treba mi i zvuk i slika. Našao sam Video Audio Kabl 10m, 3 Cinca na 3 Cinca M/M ali je kratak. DVD će biti u pultu kod kase a tv na udaljenom zidu gde će ići reklama. Ako neko ima neki predlog bio bih zahvalan.
Gax
 

Re: Kako da povežem TV i DVD player ...

Postod Video Majstor » 09.03.2012 23:30

Video Audio Kabl 10m, 3 Cinca na 3 Cinca M/M ali je kratak
Treba ti samo još jedan ili dva takva produžna kabla tako da oba ili sva tri zajedno mogu da dohavte.

primer 1:
Taj od 10 metara koji na oba kraja ima muški (M/M) Chinch konektor je verovatno najduži što ćeš naći. Kupi još jedan takav po mogućnosti od 5 metara dužine i kupi jedan kratki koji na oba kraja ima ženske Chinch konektore (taj ide u sredinu).

primer 2:
pomenuti kabal od 10 metara i još dva produžna dužine od po 3 metra koji imaju na jednom kraju muške Chinch konektore a na drugom kraju ženske.


Na toj dužini (15 metara) bi moglo biti i smetnji pa je najavžnije da kablove dobro posatviš da se ne mrdaju i da niko ne gazi po njima.

Ukoliko ne budeš zadovoljan kvalitetom slike, i ukoliko oba uređaja imaju S-Video konektore, onda bi mogo da naručiš u nekom servisu da ti naprave S-Video kabal.

DVD će biti u pultu kod kase a tv na udaljenom zidu gde će ići reklama.
Ja sa jednom stranom kompanijom radim na osmišljavanju programa za jednostavan automatizovani TV kanal, za male amaterske televizije i televizije u Shoping centrima i malim preduzećima... Ako budu prihvatili moje predloge do krjaa godina bi mogao biti takav program u prodaji. Verujem da će to biti interesantno i za vas.
Korisnikov avatar
Video Majstor
Član foruma
 
Postova:  1804
Pridružio se:  24.08.2010 21:20

Re: Kako da povežem TV i DVD player ...

Postod Gost » 24.11.2012 0:38

Zdravo svima. Ovo je moj prvi post na forumu. Tražeći pomoć oko problema sa povezivanjem DVD plejera na TV sam i naišao na ovaj forum, gde ću vidim svašta zanimljivo uspeti da nađem. Elem, mislim da pišem u okviru prave teme za svoj problem koji je sledeći:

Koristio sam poslednjih 7 godina DVD plejer marke TrioTec (kinez pravljen u Nemačkoj) i radio je k'o bog do pre nekoliko dana. Bio je povezan sa starim SHARP TV-om u SCART -> SCART varijanti. Odjednom sliku je nemoguće dobiti. Probao sam drugi identičan SCART kabl kojim mi je D3 risiver povezan sa istim TV-om (TV ima dva SCART ulaza) i DVD i dalje ne prikazuje sliku. Pretpostavio sam da je problem u SCART izlazu na DVD plejeru, pa sam kupio HAMA kabl sa tri činča kako bih preko tih izlaza povezao uređaj na TV (Video Composite + L/R Audio) i opet nema slike (kabl podešen na SCART-u na IN pošto ima da se bira (probao i OUT da nije loše povezano)). Proverio sam kabl kod komšije na novijem LG TV-u i D3 risiveru i radi kako treba. Da li je moguće da je problem u tome kako su žice u SCART priključku na kablu zalemljene i da raspored iz nekog razloga ne odgovara starijem uređaju (SHARP TV je star nekih 20 i kusur godina, mada vrlo napredan za to vreme). Dobio sam u međuvremenu novi DVD plejer CROWN (koristi se za Pepa Prase i Star Wars za decu pretežno), ali nema SCART izlaz već samo činč varijante i probao sam i njega da povežem i dalje nema slike. Da li neko ima ideju kako mogu da prevaziđem problem? Ja sam stekao utisak da iz nekog razloga TV ne ferma noviji kabl...

Hvala napred!
Gost
 

Re: Kako da povežem TV i DVD player ...

Postod Video Majstor » 24.11.2012 1:11

Pozdrav!

Nisam siguran da sam dobro razumeo... Ja sam razumeo da je sve radilo i odjenom prestalo. Ako je tako odgovor je sledeći:

Ako je DVD plejer ostao isti i ako je kabal ostao isti i ako je televizor ostao isti onda znači da je došlo do nekog kvara.

Kvar može da bude na DVD plejeru ilikablovima il na televizoru. Pošto si probao sa dva plejera i sa više kablova, onda je najverovatnij kvar kod televizora.

Da li je moguće da je problem u tome kako su žice u SCART priključku na kablu zalemljene i da raspored iz nekog razloga ne odgovara starijem uređaju (SHARP TV je star nekih 20 i kusur godina, mada vrlo napredan za to vreme).
Dešva sa da ne rade sve "žice" odnosno svi pinovi (iglice) na SCART konektorima ali ako je sve radilo znači da je spoj ipak u redu. A ak oje odjednom prestalo da radi onda onda je nastao nekakv kvar iznenada.
Postoji mogućnost da je usled starosti neki od pinova u konektoru polomio ili da se odlemio spoj sa žicama iznutra. To bi morao serviser da pogleda.

Eventualno je moguće da je nešto izgorelu na izlazima iz televizora, ali to je onda teži kvar. Za početak treba pretpostaviti da je kvar minimalan.
Preproučujem da odneseš na servis i da kažeš da sumnjaš da je konektor u pitanju pošto sve ostalo na tom televizoru radi.
Korisnikov avatar
Video Majstor
Član foruma
 
Postova:  1804
Pridružio se:  24.08.2010 21:20

Re: Kako da povežem TV i DVD player ...

Postod Gost » 24.11.2012 1:24

Prvo hvala na odgovoru. Ipak vidim da sam prilično konfuzno napisao post. Da probam da pojednostavim.

Imam stari SHARP TV sa katodnom cevi. On ima dva SCART ulaza koja rade (D3 SBB risiver povezao preko SCART - SCART kabla na oba i rade). Imam DVD na kome nema SCART-a, ali ima RCA i druge činč izlaze. Preko kabla koji ima na jednoj strani RCA, a na drugoj SCART sa IN/OUT prekidačem pokušao sam da ga povežem na TV i ne mogu nikako da dobijem sliku (kabl radi provereno na novijem LG tv-u u komšiluku). Da li je moguće da TV ne može da prepozna RCA tj. kompozitni video signal i ako da, šta je savet, da li bi kombinacija komponentni 3-činčni kabl na jednom a SCART na drugom kraju rešio problem?

Hvala!
Srba
Gost
 

Re: Kako da povežem TV i DVD player ...

Postod Video Majstor » 24.11.2012 1:40

Aha, sad je mnogo jasnije.
Da li je moguće da TV ne može da prepozna RCA tj. kompozitni video signal
Moguće je. Najverovatnije taj SCART prima samo S-Video signal.

i ako da, šta je savet, da li bi kombinacija komponentni 3-činčni kabl na jednom a SCART na drugom kraju rešio problem?
Component (tri komponente crvena, zelena, plava) se najređe upotrebljavaju a pogotovo na starim televizorima. Najčešći slučaj su S-Video (dve komponente) i Composite.

Dakle predlažem da probaš da ih spojiš S-Video kablom ukoliko taj DVD plejer ima S-Video izlaz.
Evo kako izgleda S-Video kabal:
Slika
http://shop.plavosivi.com/kabl-hama-s-v ... o-2m-43131
i ovakav adapter:
Slika
http://shop.plavosivi.com/adapter-hama- ... ideo-42357

SCART sa IN/OUT prekidačem
Da, i kada spojiš ne zaboravi da prebaciš prekidač u drugi položaj ukolko ne dobiješ sliku.
Korisnikov avatar
Video Majstor
Član foruma
 
Postova:  1804
Pridružio se:  24.08.2010 21:20

Vrati se na Video hardver i kućni media centar

Ko je online

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 5 gostiju

cron