Povezivanje stare graficke na kompu sa novim LCD Tv-om

Video uređaji, oprema, kućni multimedia uređaji, uređenje kućnog bioskopa, media centar, umrežavanje...

Moderator: Video Majstor

Opis foruma
- video uređaji, televizori, kamere, fotoaparati...
- kablovi, adapteri, oprema...
- kompjuterske komponente za video...
- profesionalni uređaji i oprema...
- kućni multimedija uređaji, plejeri, zvučnici...
- multimadija gadžeti (zanimljive male naprave)...
- mobilni telefoni i prenosni uređaji sa multimedijalnim mogućnostima...
- media centar, uređenje kućnog bioskopa...
- umrežavanje, povezivanje, kućna mreža...

Povezivanje stare graficke na kompu sa novim LCD Tv-om

Postod boki84bg » 07.03.2012 8:30

Imam nesto stariju graficku kartu, Nvidia Geforce 8500gt, koja ima VGA, S-video i DVI izlaze. Monitor mi je jos statariji, od pre 8 god. Kupio sam skoro Full HD LCD Tv, koji ima HDMI, Scart, i S-video izlaze.
Procitao sam pazljivo ovde neke vec postavljene teme, pa me zanima da li sam ovo shvatio ispravno. Naime, hteo bih da povezem racunar sa tv-om, kako bih mogao da gledam filmove, jer mi je ovaj monitor jako slab. Iz svega sto sam ovde procitao (sve pohvale za sajt), da li bi bilo ispravno ako bih na sledeci nacin povezao komp i tv:

1. koristeci DVI to HDMI kabal

recimo ovaj:
Kod: Obeleži sve
http://www.mikroprinc.com/proizvodi/elektromehanicke-komponente/kablovi/gotovi-kablovi/kablovi-hdmi-i-dvi/k-dvi-d-m-hdmi-am-single-link-5m/index.php

Ovde me samo buni sledece: pise da je to HDMI to DVI, da li je to ista stvar kao i DVI to HDMI? Takodje, primetio sam i da se DVI izlazi dele u nekoliko grupa, moja graficka karta ima izlaz DVI-I dual link
Kod: Obeleži sve
http://www.whatdoesthatlooklike.com/dvi-cables.shtml
Ovaj kabal sto sam naveo ima oznaku DVI-D, ali sam procitao da je moguce da on ide na izlaz DVI-I (obrnuto nije mogucuce), pa da li je ispravno ako kupim taj?

2. posto DVI prenosi samo video a ne i zvuk, potrebna mi je i odgovarajuci audio kabal

recimo ovaj:
Kod: Obeleži sve
http://www.mikroprinc.com/proizvodi/elektromehanicke-komponente/kablovi/gotovi-kablovi/kablovi-audio-video/k-2xrca-m-3.5mm-st-m-5m/index.php

Ovde imam nedoumicu da li je mozda potrebno da kupim ovaj drugi kabal, i u cemu je razlika?
Kod: Obeleži sve
http://www.mikroprinc.com/proizvodi/elektromehanicke-komponente/kablovi/gotovi-kablovi/kablovi-audio-video/k-2xrca-m-2xrca-m-5m/index.php


Ako sam nesto pogresno shvatio, zamolio bih da me ispravite i uputite na prave izbore. Hvala, i izvinjavam se zbog opsirnosti posta.
boki84bg
Član foruma
 
Postova:  8
Pridružio se:  07.03.2012 8:04

Re: Povezivanje stare graficke na kompu sa novim LCD Tv-om

Postod Video Majstor » 08.03.2012 2:33

Dobrodošao! :drinks:

Iz opisa najverovatnije je da kompjuter može da se spoji na HDMI od televizora.

http://www.mikroprinc.com/proizvodi/elektromehanicke-komponente/kablovi/gotovi-kablovi/kablovi-hdmi-i-dvi/k-dvi-d-m-hdmi-am-single-link-5m/index.php

Ovde me samo buni sledece: pise da je to HDMI to DVI, da li je to ista stvar kao i DVI to HDMI? Takodje, primetio sam i da se DVI izlazi dele u nekoliko grupa, moja graficka karta ima izlaz DVI-I dual link
Moralo bi biti ista stvar. Uobičajeno to bude samo mali adapter ali ovde je ceo kabal pa je zbog toga zbunjujuće.
U svakom slučaju pošto kroz HDMI može da prođe samo digiatlni signal to znači da i ovaj kabal šalje samo digitalni signal. I to samo sliku, bez zvuka.

http://www.whatdoesthatlooklike.com/dvi-cables.shtml
Ovaj kabal sto sam naveo ima oznaku DVI-D, ali sam procitao da je moguce da on ide na izlaz DVI-I (obrnuto nije mogucuce), pa da li je ispravno ako kupim taj?
Može DVI-D kabal da se spoji na DVI-I izlaz. Međutim ukoliko na DVI-I izlazu nema digitalnog signala (što je malo veroavtno) on neće ništa prenositi.
Ako kupiš taj kabal onda ćeš morati na njega da staviš još DVI-D u HDMI adapter da bi ga spojiio sa televizorom.

2. posto DVI prenosi samo video a ne i zvuk, potrebna mi je i odgovarajuci audio kabal

recimo ovaj:
KOD: OBELEŽI SVE
http://www.mikroprinc.com/proizvodi/ele ... /index.php

Ovde imam nedoumicu da li je mozda potrebno da kupim ovaj drugi kabal, i u cemu je razlika?
KOD: OBELEŽI SVE
http://www.mikroprinc.com/proizvodi/ele ... /index.php
Razlika je što ovaj prvi već ima džek (jack) konektor koji priključuješ u audio izlaz od kompjutera. A onaj drugi ima samo činč konektore pa ti za njega trba još i "Jack u Chinch" adapter. ovakav na primer:
Slika
Inače, kabal sa činč konektorima je mnogo lakše kupiti, univerzalniji su (jer ih možeš koristiti i za druge namene), i ima veći izbor pogotovo ako tražiš veću dužinu kablova. Dakle univerzalnije rešenje je da kupiš chinch audio kabal i pomenuti adapter.

Ako sam nesto pogresno shvatio, zamolio bih da me ispravite i uputite na prave izbore. Hvala, i izvinjavam se zbog opsirnosti posta.
Dobro si shvatio. I post je odlično napisan. Sve je jasno. :)
Korisnikov avatar
Video Majstor
Član foruma
 
Postova:  1804
Pridružio se:  24.08.2010 21:20

Re: Povezivanje stare graficke na kompu sa novim LCD Tv-om

Postod boki84bg » 08.03.2012 2:50

Hvala puno na odgovorima, i dobrodoslici :)

Buni me samo jedna stvar, a to je sto pominjete te adaptere.
Ja sam mislio samo da je dovoljan taj kabal DVI-HDMI, i za audio onaj sa dva cinca i bananicom.
Da li to znaci da je potrebno da kupim i jos dva adaptera?
boki84bg
Član foruma
 
Postova:  8
Pridružio se:  07.03.2012 8:04

Re: Povezivanje stare graficke na kompu sa novim LCD Tv-om

Postod Video Majstor » 08.03.2012 13:50

Buni me samo jedna stvar, a to je sto pominjete te adaptere.
Ja sam mislio samo da je dovoljan taj kabal DVI-HDMI,
Sa takvim kablom vam ne treba adapter. Taj kabal je ujedno i kabal i adapter jer na jednom kraju ima DVI a na drugom HDMI konektor.
( Međutim skoro uvek se prodaju posebno kablovi a posebno adapteri. Na primer posebno kupite HDMI kabal i onda na njega spojite adapter ako zatreba. Posebno kabal i posebno adapter je malo univerzalnije rešenje jer možete da ga koristite i sa i bez adaptera. A kada kupite kabal koji već ima ugrađen adapter onda imate samo jednu mogućnost. )

Inače, "DVI-D u HDMI" adapter se obično dobije na poklon uz grafičku karticu pa je ljudimo obično potreban samo HDMI kabal i ništa drugo.

i za audio onaj sa dva cinca i bananicom.
Da li to znaci da je potrebno da kupim i jos dva adaptera?
Ista priča je i za taj audio kabal. Ako na jednom kraju već ima Džek (Jack) priključak onda mu ne treba adapter. Znači možeš i takav da uzmeš.

Ja sam samo pomenuo da je rešenje sa običnim chinch kablovima i adapterom univerzalnije jer ćeš onda imati i obični chinch kabal koji možeš koristiti sa razne druge uređaje (Hi Fi, kućni bisoskop, DVD plejer i sl...).

Znači ni jedno od dva rešenja nije greška. Jedno je dobro a drugo je i dobro i univerzalno (može da se koristi i za još nešto). Ti vidi šta ti je lakše da nabaviš...
Korisnikov avatar
Video Majstor
Član foruma
 
Postova:  1804
Pridružio se:  24.08.2010 21:20

Re: Povezivanje stare graficke na kompu sa novim LCD Tv-om

Postod boki84bg » 08.03.2012 23:48

Hvala puno sto ste se potrtudila da mi sve to opsirno i lepo objasnite.
Sutra bih trebalo da odem do radnje i kupim sve potrebne kablove, pa javljam da li sam uspeo sve to da povezem i kako je ispalo :))
Veliki pozdrav
boki84bg
Član foruma
 
Postova:  8
Pridružio se:  07.03.2012 8:04

Re: Povezivanje stare graficke na kompu sa novim LCD Tv-om

Postod boki84bg » 10.03.2012 23:22

Kupio sam sve sto mi je trebalo, i povezao.
Sve radi lepo, slika je super, samo nema zvuka.
U komp sam stavio onu "bananicu", a u tv dva cinca. Ali, ne dobijam zvuk preko tv-a. Kada prikljucim zvucnike na komp, imam tako zvuk, ali bih hteo i preko tv-a da imam.
Kako bih mogao to da namesti, jesam li sve povezao kako treba?
boki84bg
Član foruma
 
Postova:  8
Pridružio se:  07.03.2012 8:04

Re: Povezivanje stare graficke na kompu sa novim LCD Tv-om

Postod Video Majstor » 11.03.2012 0:25

Hm, Zvuk mora da se pojavi ako si pogodio prave konektore na TV-u i ako si sve prikljucke lepo spojio.
Posto izlaz na kompjuteru provereno radi, logicno je da je onda problem u TV-u. Cesto ulazi stoje odmah pored izlaza. Proveri da nisi mozda zamenio.

DRUGA VAZNA STVAR: posto televizor dobija video signal preko digitalnog HDMI kabla on verovatno ocekuje da je i zvuk digitalni i da ide preko istog kabla. Proveri da li moze TV da se podesi da prima u isto vreme digitalni video i anlogni audio. Nadam se da moze tako.

Alternativa je da potrazis HDMI drajvere za tvoju graficku karticu. Ukoliko postoje to ce mozda omoguciti da graficka kartica ipak pusti digitalni audio kroz DVI. Kod nekih kartica je to moguce. Treba probati.
Mozda cak u podesavanjima od graficke kartice to vec ima. Pogledaj da li se negde spominje HDMI ili audio...

U komp sam stavio onu "bananicu"
Ta bananica moze da gubi kontakt. Pogotovo ako je kriva (neki od jeftinih kablova zanju biti malo nepravilni). Mora da se prikljuci dovoljno duboko da bi svaki kontakt seo na svoje mesto. Proveri... Okreci rukom i pomeraj napred nazad i osluskuj da li se zvuk pojavljuje.

I nadam se da ne treba da pominjem, tu bananicu od kablova za TV trebas prikljuciti u isti konektor u koji prikljucujes PC zvucnike.

Kada prikljucim zvucnike na komp, imam tako zvuk, ali bih hteo i preko tv-a da imam.
Ako slucajno budes hteo da se zvuk cuje i preko jednih i preko drugih zvucnika onda ce biti potrebni neka vrsta T-razvodnika a ne znam da li to uopste ima da se nabavi za chincheve... Za pocetak ces se morati odluciti za jedan izvor zvuka.
Korisnikov avatar
Video Majstor
Član foruma
 
Postova:  1804
Pridružio se:  24.08.2010 21:20

Re: Povezivanje stare graficke na kompu sa novim LCD Tv-om

Postod boki84bg » 14.03.2012 5:50

Pre svega bih zeleo da vam se zahvalim na pomoci koju pruzate. Posebno na trudu koji ulazete da do detalja, i sto je bolje moguce resite neko od postavljenih pitanja. Svaka cast na tome :)

Pokusao sam sve sto ste naveli da bih dobio zvuk na tv-u, ali bezuspesno. Za sada mi zvuk ide preko zvucnika sa kompa, ok je i tako, ali rekoh da probam da namestim da moze i preko tv-a (ne mislim uporedo, vec kao pojedinacna opcija, tv ili komp).

Koliko sam shvatio, opcija HDMI na tv-u ce mi dati samo video, ali ne i zvuk zbog DVI izlaza. Tako da je razumno sto ne mogu da dobijem zvuk na gore probani nacin, jer jednostavno tv to ne moze da "vidi".

Postoji jedan jos ulaz na tv-u, PC-audio. Pa bi mozda uspelo resenje da koristim sledeci kabal, kako bih povezao komp i tv:

Kod: Obeleži sve
http://www.mikroprinc.com/proizvodi/elektromehanicke-komponente/kablovi/gotovi-kablovi/kablovi-audio-video/k-2.5mm-st-m-2.5mm-st-m-1.2m/index.php


Jedan kraj ide u tv, a drugi u komp, tako bi mozda bilo zvuka na tv-u?
boki84bg
Član foruma
 
Postova:  8
Pridružio se:  07.03.2012 8:04

Re: Povezivanje stare graficke na kompu sa novim LCD Tv-om

Postod Video Majstor » 14.03.2012 22:15

Drago mi je da vam moja objašnjenja pomažu! :)

Postoji jedan jos ulaz na tv-u, PC-audio. Pa bi mozda uspelo resenje da koristim sledeci kabal, kako bih povezao komp i tv:

Kod: Obeleži sve
http://www.mikroprinc.com/proizvodi/elektromehanicke-komponente/kablovi/gotovi-kablovi/kablovi-audio-video/k-2.5mm-st-m-2.5mm-st-m-1.2m/index.php


Jedan kraj ide u tv, a drugi u komp, tako bi mozda bilo zvuka na tv-u?
Taj kabal je u suštini isti kao audio kabal sa chinch konektorima, samo što umesto chincheva ima jack konektore. Ako si siguran da je to ulaz (da piše audio-in) možda ima neke šanse. Ali šanse da to radi drugačije nego chinch konektori su male.

Pokusao sam sve sto ste naveli da bih dobio zvuk na tv-u, ali bezuspesno. Za sada mi zvuk ide preko zvucnika sa kompa, ok je i tako, ali rekoh da probam da namestim da moze i preko tv-a (ne mislim uporedo, vec kao pojedinacna opcija, tv ili komp).

Koliko sam shvatio, opcija HDMI na tv-u ce mi dati samo video, ali ne i zvuk zbog DVI izlaza. Tako da je razumno sto ne mogu da dobijem zvuk na gore probani nacin, jer jednostavno tv to ne moze da "vidi".
Da. Najverovatnije TV očekuje zvuk da dobije isključivo preko istog HDMI kabla.

Međutim još uvek postoji šansa sa onim što sam pomenuo u vezi HDMI drajvera za garfičku...
Nekada se jednostavno podesi HDMI audio u podešavanjima od grafičke. Nekada se skinu posebni HDMI drajveri. A kod nekih matičnih ploča postoji digitalni audio SPDIF konektor na matičnoj ploči. I onda se nekim kablom to spoji na grafičku...
Pročitaj ovo:
http://forums.nvidia.com/index.php?showtopic=66685
i
http://forums.nvidia.com/index.php?showtopic=154498



---

Napravi jedan test:
Poveži audio chinch kablovima za TV kao što si prošli put uradio. Zatim na TV-u menjaj ulaze. Kada podeiš na HDMI ulaz videćeš sliku bez zvuka. Ali isto tako kada podesiš na AV ili SCART ulaz trebalo bi da čuješ zvuk (bez slike).
Uradi tako. Tim testom ćeš utvrditi da li tv uopšte prima neki signal kroz te kablove.
Korisnikov avatar
Video Majstor
Član foruma
 
Postova:  1804
Pridružio se:  24.08.2010 21:20

Re: Povezivanje stare graficke na kompu sa novim LCD Tv-om

Postod boki84bg » 15.03.2012 3:15

Uradio sam onaj test koji ste mi predlozili. Nisam uspeo da dobijem zvuk ni kroz jednu opciju na tv-u (HDMI. S-video, Scart. AV). Pustim film na kompu, i trazim zvuk na tv-u, ali bez uspeha. Ne verujem da nesto ovi kablovi nisu ispravni, jer nove sam ih kupio, ne bi trebalo da su oni.

Iscitao sam i ovo sa Nvidia foruma, i koliko sam shvatio, za to mi je potreban takodje jedan kabal, i da otvaram kuciste kako bih ga povezao izmedju graficku i maticnu plocu.

Pokusacu jos preko onog kabla sa dve bananice na krajevima, ako ni to ne uspe, dizem ruke. Praticu onda video preko tv-a, a zvuk neka ide na zvucnike od kompa. :)

Hvala puno jos jednom na pomoci i savetima.
boki84bg
Član foruma
 
Postova:  8
Pridružio se:  07.03.2012 8:04
Sledeća

Vrati se na Video hardver i kućni media centar

Ko je online

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 6 gostiju

cron