VGA to SCART problem sa rezolucijom

Video uređaji, oprema, kućni multimedia uređaji, uređenje kućnog bioskopa, media centar, umrežavanje...

Moderator: Video Majstor

Opis foruma
- video uređaji, televizori, kamere, fotoaparati...
- kablovi, adapteri, oprema...
- kompjuterske komponente za video...
- profesionalni uređaji i oprema...
- kućni multimedija uređaji, plejeri, zvučnici...
- multimadija gadžeti (zanimljive male naprave)...
- mobilni telefoni i prenosni uređaji sa multimedijalnim mogućnostima...
- media centar, uređenje kućnog bioskopa...
- umrežavanje, povezivanje, kućna mreža...

VGA to SCART problem sa rezolucijom

Postod smele » 19.01.2012 0:40

Pozdrav. Nisam znao gde da stavim temu posto se tice po malo i softvera i hardvera pa neka je moderator slobodno premesti gde treba....

Da krenem redom. Nabavio sam kabl kao iz naslova koji bi pretpostavljam jos po nekome bio interesantan jer vecina ljudi danas ima noviji kompjuter a stariji TV :)
Kabal sam kupio online preko jednog domaceg sajta i nije samo kabal vec ima i dva dzampera izlaze iz scart-a za stereo levi i desni za zvuk i sto je jos bitnije E-EDID kolo u kome su ispredefinisane rezolucije koje televizori moze da prihvati sa sve bojama,gama i ostalim po PAL standardu. Kabal kao kabal radi sve je provereno i nije prevara, ali imam sledeci problem:

Posto imam Nvidia GeForce GTX550TI sa poslednjim drajverima(a to mi je potrebno zbog drugih stvari) kartica da li zbog hardverskog ogranicenja ili zbog novih drajvera ne moze da pusti INTERACE rezolujije...??? Jedina rezolucija u kojoj imam stabilnu sliku na TV-u je valjda i jedina PROGRESIVE rezolucija koju TV moze da primi a to je nestandardna 768x288. Ako izuzmemo to sto je slika po visini malo razvucena zbog rezolucije i po sirini se ne vidi cela jer valjda crt pal tv ne moze da prikaze preko 720? slika je fenomenalna!!! Da ne slazem bolja primetno nego kada se pusti sa DVD Playera na TV neki film.

E sad moje pitanje je da li neko zna neki softver ili postupak kako bi mogao da nateram karticu da prikaze interlaced rezoluciji da bi mi slika bila bas kako treba bez ovih mana koje sam naveo?????

P.S U elektroniku se bas i ne razumem pa se nadam da nisam nalupao neke gluposti u tekstu :D

Pozz
smele
Član foruma
 
Postova:  5
Pridružio se:  19.01.2012 0:19

Re: VGA to SCART problem sa rezolucijom

Postod Video Majstor » 19.01.2012 4:00

Dobrodošao! :drinks:

Ne znam odgovor, ali možda mogu malo pomoći dok se ne uključi neko ko više zna.

kartica da li zbog hardverskog ogranicenja ili zbog novih drajvera ne moze da pusti INTERACE rezolujije...??? Jedina rezolucija u kojoj imam stabilnu sliku na TV-u je valjda i jedina PROGRESIVE rezolucija koju TV moze da primi a to je nestandardna 768x288.

Inače je 720x288 rezolucija jednog fielda kod PAL Interlaced videa. Dva fielda (top i bottom) zajedno čine rezoluciju 720x576. ..dobro kod tebe nije 720x288 nego 768x288 ali opet je problem sličan. .......Dakle tu se izgleda radi o tome da kompjuter pre izlaza deli sliku na fieldove a zatim samo jedan field (768x288) pušta na izlaz.
Pošto nema dva fielda to izgleda na TV-u kao progressive.
...ovo nije rešenje nego samo objašnjenje :(

Pretpostavljam da se mora malo više poigrati sa opcijama.

Nisam znao gde da stavim temu posto se tice po malo i softvera i hardvera pa neka je moderator slobodno premesti gde treba....
Pa kasnije mogu da stavim prečicu u "softver" rubriku pa će biti na oba mesta. Inače ova podela na rubrike je zmišljena kao polazna tačka, ako polaziš od hardverskog problema (što je ovde slučaj) onda i temu započneš u "hardveru". Prosto :)
Korisnikov avatar
Video Majstor
Član foruma
 
Postova:  1804
Pridružio se:  24.08.2010 21:20

Re: VGA to SCART problem sa rezolucijom

Postod smele » 22.01.2012 0:41

Hvala bolje vas nasao :drinks:

Pa bas nisam expert za tv :D al bice ovako kako ste rekli, jer kad se zagledam u neki deo ekrana dok gledam seriju mislim na mali deo kadra koji nije u fokusu tacno se vidi da je sastavljen od linija tj da mu fali kako kazete drugi fild...

Covek koji mi je pravio kabal je u ovom E-EDID kolu stavio kao sto sam napomenuo sve po PAL-u pa i osvezavanje...ne znam tacno kolko je to Hz-a vi to bolje znate....mislim da je sve to radjeno iz powerstrip-a i kabal nije samo kabal jer kablovi kompjuteru ne znace nista, vec zbog ove elektronike windows ga vidi kao monitor i vidi mu ime "vgatoscart". Samim tim od samog ukljucivanja kabla mi se slika klonira i ponudjene su mi sve rezolucije koje tv moze da prihvati(a koje je on sacuvao u EDID) ukljucujuci i ovu ne standardnu koju sam naveo 768x288. Jer po defaultu u win7 i sa poslednjim 290 drajverima nisam je imao ni na custom da je dodam :)

BTW ni ja ne sumnjam da sa tehnoloskog aspekta graficka moze da pusti interlaced rezolucije, ali ako uzmemo u obzir koja je godina i da je lcd,tft,plazma i ostalo standard na zapadu vec duzi niz godina dodje mi nekako logicno da programeri koji pisu drajvere za nvidi-u nisu ostavili ovu opciju u njima.

Ako se setite nekog programcica koji moze da mi pomogne ili neceg slicnog slobodno mi javite pa da probam. Probao sam i neki Soft 15KHz koji je pravljen za ekrane od prastarih aparata za igrice ali sa mojom grafickom ne radi....
smele
Član foruma
 
Postova:  5
Pridružio se:  19.01.2012 0:19

Re: VGA to SCART problem sa rezolucijom

Postod Video Majstor » 22.01.2012 2:34

BTW ni ja ne sumnjam da sa tehnoloskog aspekta graficka moze da pusti interlaced rezolucije, ali ako uzmemo u obzir koja je godina i da je lcd,tft,plazma i ostalo standard na zapadu vec duzi niz godina dodje mi nekako logicno da programeri koji pisu drajvere za nvidi-u nisu ostavili ovu opciju u njima.

Teško je reći da li je baš to u pitanju. ...U svakom slučaju imam još dva predloga:

- porbajte poneti vaš kabal kod nekolik ljudi sa drugačijim kompjuterima i sa drugačijim grafičkim karticama. I probajte kod njih kako radi. Ako je problem kod vaše grafičke kartice ili drajvera, lako ćete utvrditi.

- drugo, nakon što isprobate ono prvo možete još i da kontaktirate ljude koji izrađuju taj kabal i da ih pitate šta oni misli o vašem problemu sa slikom koju ste dobili. I da li zanju kako treba da se podesi na kompjuteru da bi to radilo.

Jedina rezolucija u kojoj imam stabilnu sliku na TV-u je valjda i jedina PROGRESIVE rezolucija koju TV moze da primi a to je nestandardna 768x288.
Eh da, nisi rekao šta se dešava u slučajevima kada odabereš neku drugu rezoluciju?
Korisnikov avatar
Video Majstor
Član foruma
 
Postova:  1804
Pridružio se:  24.08.2010 21:20

Re: VGA to SCART problem sa rezolucijom

Postod smele » 22.01.2012 15:27

Pa trebalo bih da je zbog toga. Isto mi kaze i ovaj sto je pravio kabl jer sa starijim karticama i starijim drajverima bilo ATI bilo NVIDIA uspesnost je 100%. On mi cak tvrdi da se desava da na istoj grafickoj sa jednim drajverima radi a sa drugim ne.... Mozda zvucim po malo naivno sto mu verujem ali da napomenem da sam kabal dobio pouzecem bez otkupnine pa sam ga tek kasnije platio...znaci poslat je na poverenje i imao sam neogranicen rok da ga isprobavam i da ga vratim ako ne budem zadovoljan.....


Pa u drugim rezolucijama je slika podeljena vertikalno...ne bas na pola blize na 1:3 i zuvijana kao da ima neke smetnje a u pozadini se nazire da je to slika koju imam na monitoru....ima cak i boju i sve...

Nisam vise pametan sta da pokusavam :(
smele
Član foruma
 
Postova:  5
Pridružio se:  19.01.2012 0:19

Re: VGA to SCART problem sa rezolucijom

Postod Video Majstor » 22.01.2012 19:15

Isto mi kaze i ovaj sto je pravio kabl jer sa starijim karticama i starijim drajverima bilo ATI bilo NVIDIA uspesnost je 100%. On mi cak tvrdi da se desava da na istoj grafickoj sa jednim drajverima radi a sa drugim ne.... Mozda zvucim po malo naivno sto mu verujem ali da napomenem da sam kabal dobio pouzecem bez otkupnine pa sam ga tek kasnije platio...znaci poslat je na poverenje i imao sam neogranicen rok da ga isprobavam i da ga vratim ako ne budem zadovoljan.....
Analogna tehnologija odlazi u prošlost i to je definitivno istina. U zadnjih godinu-dve su na grafičkim karticama izbacili TV izlaz tako da se definitivno lošije snalaze sa anlognim signalom. To su činjenice i u tom smislu nije slagao.

Pa u drugim rezolucijama je slika podeljena vertikalno...ne bas na pola blize na 1:3 i zuvijana kao da ima neke smetnje a u pozadini se nazire da je to slika koju imam na monitoru....ima cak i boju i sve...
U tom slučaju, pretpostavljam da je ono što si dobio sa 768x288 maksimum. Probaj još eksperimentisati sa Aspect Ratiom ukoliko tvoj televizor ima takve komande.

Ako ne možeš da se zadovoljiš sa tim onda pretpostavljam celo to rešenje otpada... Moraćeš onda tragati za nekim konverterom signala.
...E sad njih nema u prodaju kod nas. Svi koje znam da su prodavali više ne prodaju. Postoji mogućnost da se više i ne proizvode. ... A pošto mi imamo u planu da pokrenemo web shop (jos čekamo na papirologiju), kada krenemo pokušaćemo nabaviti takve uređaje ako je moguće. Cena koju možeš da očekuješ je 30-40 evra.
Korisnikov avatar
Video Majstor
Član foruma
 
Postova:  1804
Pridružio se:  24.08.2010 21:20

Re: VGA to SCART problem sa rezolucijom

Postod smele » 22.01.2012 20:09

Sve to stoji....a ako slucajno pronadjemo resenje javicu cisto jer mozda nekom zatreba iz nekog drugog razloga ako ne iz ovog....

Da to je od prilike to, samo sto sam odabrao preko ulramon-a 720x288 cisto da ne prelazi preko ivica po horizontali.... A sto se konvertora tice u pravu ste i vrlo je moguce da se ni ne proizvode vise, tj barem ne neki ozbiljni....a da mozete da vidite kvalitet slike kod mene shvatili bih ste da ne razmisljam o njima jer se svakom konverzijom gubi na kvalitetu.

Hvala u svakom slucaju sto ste se javili i potrudili da mi pomognete.

Pozz
smele
Član foruma
 
Postova:  5
Pridružio se:  19.01.2012 0:19

Vrati se na Video hardver i kućni media centar

Ko je online

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 8 gostiju