Kompletna Filmska Oprema

Video uređaji, oprema, kućni multimedia uređaji, uređenje kućnog bioskopa, media centar, umrežavanje...

Moderator: Video Majstor

Opis foruma
- video uređaji, televizori, kamere, fotoaparati...
- kablovi, adapteri, oprema...
- kompjuterske komponente za video...
- profesionalni uređaji i oprema...
- kućni multimedija uređaji, plejeri, zvučnici...
- multimadija gadžeti (zanimljive male naprave)...
- mobilni telefoni i prenosni uređaji sa multimedijalnim mogućnostima...
- media centar, uređenje kućnog bioskopa...
- umrežavanje, povezivanje, kućna mreža...

Re: Kompletna Filmska Oprema

Postod Django » 25.11.2011 23:13

Nisam iz Beograda, iz jednog sam mesta pored, sto znaci da bih mogao da skoknem ako nesto treba da pogeldam itd.

Evo specifikacije za Nikon D3100:

http://imaging.nikon.com/lineup/dslr/d3100/spec.htm

Koliko sam uspeo da vidim ovaj model gura FullHD samo u 24fps...

Vidim da npr model D5100 moze da gura FullHD i na 24 i na 25 i na 30fpstj da ima opcije za PAL, NTSC itd...Njegova specifikacija:

http://imaging.nikon.com/lineup/dslr/d5100/spec.htm
Django
Član foruma
 
Postova:  9
Pridružio se:  19.11.2011 16:05

Re: Kompletna Filmska Oprema

Postod Video Majstor » 26.11.2011 0:13

Evo specifikacije za Nikon D3100:

http://imaging.nikon.com/lineup/dslr/d3100/spec.htm

Koliko sam uspeo da vidim ovaj model gura FullHD samo u 24fps...

Da video sam. Nisu impresivne specifikacije za video. Nemoj taj.

Django je napisao:Vidim da npr model D5100 moze da gura FullHD i na 24 i na 25 i na 30fpstj da ima opcije za PAL, NTSC itd...Njegova specifikacija:

E ovo vec zvuci super za video!

Frame size (pixels)
and frame rate:

1,920 x 1,080, 30p/25p/24p, ★ high/normal
1,280 x 720, 30p/25p/24p, ★ high/normal
640 x 424, 30p/25p, ★ high/normal

* A frame rate of 30p (actual frame rate 29.97 fps) is available when NTSC is selected for video mode; 25p is available when PAL is selected for video mode; Actual frame rate when 24p is selected is 23.976 fps


Prima sve tri najpopularnije vrste memorijskih kartica:
SD (Secure Digital), SDHC and SDXC memory cards

Takodje mi se svidja sto ekran moze da mu se namesta u koji god zelis polozaj. Tako da kada ga namontiras na Rig, nece ti trebati eksterni monitor.

To je sve jako dobro za potrebe videa!
A za ostale katrakteristike, poput objektiva i tih stvari, ti ćeš verovatno znati bolje od mene... Proveri da li na njemu mogu da se iskoriste tvoji objektivi.
Korisnikov avatar
Video Majstor
Član foruma
 
Postova:  1804
Pridružio se:  24.08.2010 21:20

Re: Kompletna Filmska Oprema

Postod Django » 26.11.2011 22:43

Moguce je objektive koje imam (navoj M42) namontirati na ovaj fotoaparat pomoci adaptera koji kosta 20EUR.

http://www.fotodiskont.rs/kategorija/adapteri-za-objektive-163/strana-1.html

Ako je ikako moguce malo da pojasnite ono sto ste napisali u ranijim postovima:

...Za Nikon D3100 mi se ne svidja sto pise da je framerate 24fps. To je filmski framerate i biće komplikacija i gubitaka pri exportpovanju u konačni format. Ne znam da li može i drugačije dok ne vidim kompletnu specifikaciju.
Ako stvarno može da snima samo u 24fps onda odustanite od tog modela.

Idelano je da može da snima do Full HD rezolucije (1920x1080) i da se bria framerate 24fps (filmski) 25fps (PAL evropski TV standard) ili 30 fps (NTSC američki TV standard)...


Dakle, da ukratko ako mozete objasnite standarde,njihove rezolucije i frejmrejtove tj bitne karakteristike, zbog cega su oni bitni u filmmakingu, vidim da dolazi do nekog gubitka kvaliteta itd itd. Hvala!
Django
Član foruma
 
Postova:  9
Pridružio se:  19.11.2011 16:05

Re: Kompletna Filmska Oprema

Postod Video Majstor » 27.11.2011 14:42

Dakle, da ukratko ako mozete objasnite standarde,njihove rezolucije i frejmrejtove tj bitne karakteristike, zbog cega su oni bitni u filmmakingu, vidim da dolazi do nekog gubitka kvaliteta itd itd. Hvala!

Pojednostavnljeno rečeno, imamo tri glavna standarda:
- Filmska industrija i bisoskopi koriste framerate 24fps. Izuzetak su 3D filmovi i novi standardi za digitalne bioskope.
- PAl je evrospski TV standard. Koristi ga sve televizije i svi TV uredjaji u evropi uključujući i celiu bivšu jugoslaviju. PAL koristi 25fps framerate.
- NTSC je američki TV standard. Koristi ga sve televizije i svi TV uredjaji u americi. NTSC koristi 30fps (preciznije 29.970fps) framerate.

Čitavu priču još komplikuje i to što televizije koriste Interlaced način prikaza slike (za razliku od Progressive koju koriste filmske kamere i fotoaparati). To je jako duga i komplikovana priča. Pošto fotoaparatri snimaju Progressive, vi nećete imati te probleme pa ću za sada preskočiti taj deo priče o Interlaced i progressive snimcima.

Pošto na ovom sajtu uvek imam na umu početnike, ja celo vreme preporučujem da se biraju modeli koji mogu da snimaju Progressive i da početnici uvek snimaju u Progressive modu. Na taj način će izmeći mnogo glavobolja i mnogo... mnogo teorije.

---
Pri izboru kamere u našoj zemlji idealno je odmah birati onu koja je PAL i snima 25fps progressive framerateom. Ako mogu da se biraju sva tri frameratea kao npr. u slučaju Nikon D5100 onda je to još bolje jer možete da ga korstite za koju god zemlju vam snimak treba.

---
Ako se framerate menja tokom montaže ili naknadnih konverzija, neizbežno dolazi do gubitaka u kvalitetu (naročito kvalitet pokreta u snimcima). Dakle idealno je odmah snimiti sa odgovarajućim framerateom tako da kasnije izbegnete sve konverzije. Čitava priča je onda jednostavnija a snimljeni kvalitet pokreta ostaje netaknut.
Radi što većeg očuvanja kvalitet snimaka, uvek se koristi princip "ŠTO MANJE KONVERZIJA" naročito što manje konverzija frameratea (ako je ikako moguće najbolje ni jedna).


Za opširnije i detaljnije, najpre pročitaj ovu temu viewtopic.php?f=12&t=45
jer smo tu dosta govorili o problemima kada je konverzija neizbežna.
Korisnikov avatar
Video Majstor
Član foruma
 
Postova:  1804
Pridružio se:  24.08.2010 21:20

Re: Kompletna Filmska Oprema

Postod Django » 27.11.2011 16:18

Ako sam dobro razumeo koncept je sledeci:

Ako zelim nesto da snimam trebao bih unapred da znam gde ce se najverovatnije doticni snimak prikazivati (u bioskopu (24fps), EU TV (25fps) ili na americkim TV mrezama (priblizno 30fps)) i na osnovu toga da se odlucim u kom modu da snimam (Cinema, PAL, NTSC).

Ako npr snimam neki dokumentara o lokalnoj temi koji ce verovatno biti prikazivan na domacim TV stanicama glupo je onda birati NTSC ili Cinema nego odmah krecem sa PAL i zavrsavam od pocetka do kraja sa tim standardom posao bez ikakvih konvertovanja i gubitaka u kvalitetu zbog istih.

Bas je zanimljivo sve ovo. Hvala vam! :)

Da li znate gde se moze nabaviti kvalitetan softver za video montazu?
Django
Član foruma
 
Postova:  9
Pridružio se:  19.11.2011 16:05

Re: Kompletna Filmska Oprema

Postod Django » 27.11.2011 17:16

Evo ako neko zeli da se uveri u video mogucnosti fotoaparata Nikon D5100, uspeo sam da iscackam na netu sledeci link:

http://www.cameralabs.com/reviews/Nikon_D5100/movie_mode.shtml

Mislim da je mnogo bolje kupiti ovakav neki HDSLR, u jednom paketu dobijate odlican fotoaparat i kameru za relativno male pare (oko 700eur)...
Django
Član foruma
 
Postova:  9
Pridružio se:  19.11.2011 16:05

Re: Kompletna Filmska Oprema

Postod Video Majstor » 29.11.2011 2:52

Ako sam dobro razumeo koncept je sledeci:

Ako zelim nesto da snimam trebao bih unapred da znam gde ce se najverovatnije doticni snimak prikazivati (u bioskopu (24fps), EU TV (25fps) ili na americkim TV mrezama (priblizno 30fps)) i na osnovu toga da se odlucim u kom modu da snimam (Cinema, PAL, NTSC).

Ako npr snimam neki dokumentara o lokalnoj temi koji ce verovatno biti prikazivan na domacim TV stanicama glupo je onda birati NTSC ili Cinema nego odmah krecem sa PAL i zavrsavam od pocetka do kraja sa tim standardom posao bez ikakvih konvertovanja i gubitaka u kvalitetu zbog istih.

Tačno tako. Skoro uvek ćete koristiti PAL 25fps.

Jedino ponekad ako budete imali potrebu za usporenim snimcima pojedine klipove za tu namenu, možete snimiti sa 30fps. Jer što je više frejmova to će usporavanje biti tečnije (glatkije).
Bas je zanimljivo sve ovo. Hvala vam!

nema na čemu :)
Da li znate gde se moze nabaviti kvalitetan softver za video montazu?
Prvo se odlučite za neki od kojeg ćete početi. Ovde imate spisak i opise http://www.videomajstor.com/softver-alati

Ja za početnike preporučujem Corel VideoStudio Pro X4 koji i ja koristim. A za kasnije kada vam njegove mogućnosti postanu nedovoljne, većina domaćih korisnika koristi Sony Vegas Pro.
...Za koji god se odlučite mogu vam pooći i ako želite original i ako trebate piratski.

Evo ako neko zeli da se uveri u video mogucnosti fotoaparata Nikon D5100, uspeo sam da iscackam na netu sledeci link:

http://www.cameralabs.com/reviews/Nikon ... mode.shtml

Ja sam sada na uzasno skupom internetu pa necu sada da gledam...

Usput, video sam pre dva dana u Novom Sadu Nikon D5100 u izlogu. Stvarno je velik fotoaparat i ima ogroman objektiv, nadam se da se taj dobija uz njega.

Mislim da je mnogo bolje kupiti ovakav neki HDSLR, u jednom paketu dobijate odlican fotoaparat i kameru za relativno male pare (oko 700eur)...
pa sve zavisi koej su potrebe. za veće pare se mogu kupiti kamere koje imaju više karakteristika bitnih porfesionalcima, na primer XLR priključak za mikrofon, slušalice... sve zavisi od potrebe.

U svakom slučaju proučavajte one vodiče za kupovinu kamera. Trebaće vam to znanje bez obzira za šta se odlučite.
Korisnikov avatar
Video Majstor
Član foruma
 
Postova:  1804
Pridružio se:  24.08.2010 21:20

Re: Kompletna Filmska Oprema

Postod Video Majstor » 18.12.2011 17:22

Saznao sam još nešto važno za ovaj Nikon D5100. Na kutiji piše "Nikon D5100 ... Kit".
Kit znači da se uz njega dobija objektiv. Međutim bitna stvar je da postoje različiti nikon D5100 Kit-ovi. Dakle prodaje se u pakovanju sa različitim objektivima. I naravno cena ima je različita.

Na primer postoje:
"Nikon D5100 Digital SLR Camera 18-55mm VR Lens Kit" - sa objektivom 18-55
"Nikon D90 Digital SLR Camera 18-105 VR Kit" - sa objektivom 18-105
... i tako dalje

Čak postoji i "Nikon D5100 Digital SLR Camera - Body Only" - Samo aparat bez objektiva!
Korisnikov avatar
Video Majstor
Član foruma
 
Postova:  1804
Pridružio se:  24.08.2010 21:20

Re: Kompletna Filmska Oprema

Postod felino » 28.12.2011 18:46

Nikon D5100 nije jedini DSLR koji ima ograničenje vremena trajanja snimljenog videa i to na 20 minuta. Ne znam zašto je to tako, valjda bi to trebalo da zavisi od toga koliko mesta ima na kartici ali izgleda da nije tako. Da li zbog ograničenja od 2 GB FAT-a, ne znam, mada recimo Full HD (1920 x 1080) 24 Mbps fajl od 1,90 GB traje 11:20 (moj slucaj - kad prebacis na komp sa NTFS hardom, tako dobijes, iseckano na parcad od 1,90 GB, ako je duži fajl dok ga kamera prikazuje kao jedan celovit).

Onda ne shvatam zašto to ograničenje od 20 minuta kada takav fajl sigurno prelazi 2 GB (Nikon snima na max 18 Mbps)? Da li neko zna? Da nem atog ograničenja, bila bi to značajna podrška za snimanje dokumentaraca koristeći pristupačne DSLR-ove.

Ja sam razmišljao o kupovini Nikon D5100 ali ovo mi nikako ne odgovara...
Korisnikov avatar
felino
Član foruma
 
Postova:  172
Pridružio se:  07.11.2011 15:22
Prethodni

Vrati se na Video hardver i kućni media centar

Ko je online

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 6 gostiju