Kompletna Filmska Oprema

Video uređaji, oprema, kućni multimedia uređaji, uređenje kućnog bioskopa, media centar, umrežavanje...

Moderator: Video Majstor

Opis foruma
- video uređaji, televizori, kamere, fotoaparati...
- kablovi, adapteri, oprema...
- kompjuterske komponente za video...
- profesionalni uređaji i oprema...
- kućni multimedija uređaji, plejeri, zvučnici...
- multimadija gadžeti (zanimljive male naprave)...
- mobilni telefoni i prenosni uređaji sa multimedijalnim mogućnostima...
- media centar, uređenje kućnog bioskopa...
- umrežavanje, povezivanje, kućna mreža...

Kompletna Filmska Oprema

Postod Django » 19.11.2011 16:56

Veliki pozdrav svima sa foruma! Konacno postoji mesto (sajt) gde ljudi sa ovih prostora mogu na brz i lak nacin doci do kvalitetnih i proverenih informacija, i moram reci da sam odusevljen etuzijazmom koji zraci ovde.

Par reci o sebi: Za sada se bavim umetnickom fotografijom. Dakle studijske postavke pre svega, onda portret, still life, maketarska fotografija, i pomalo reportazna. Dosta sam razmisljao da li da se opredelim za analognu ili digitalnu i prevagnula je (na svu srecu za kucni budzet) analogna verzija.
Od fotografske opreme posedujem leica format fotoaparat Praktica PLC3 sa njegovim standardnim Pentacon normalcem. Kad sam malo ovladao osnovnom fotografskom tehnikom nabavio sam veoma kvalitetne Carl Zeiss objektive navoj M42, i to 35mm, 50mm i 135mm tako da su fotke dobile neverovatnu ostrinu. Onda sam nabavio srednjeformatnu kameru Mamiyu RB67 ProS sa soft objektivom 150mm (portretni) i fotkao na jos visem nivou. Naravno posedujem i aparat za uvecanje fotografija Durst 300M sa kolor glavom mada nisam radio kolor fotke sam itd itd. Imam ceo fotografski studio i sve sto treba za kvalitetno fotografisanje...

Vremenom mi je fotografija postala hmmm kako da kazem - isuvise staticna. Mozda sam se zasitio a mozda sam otkrio dinamicniji medij kao sto je - FILM!!! :) Imajuci u vidu da je fotografija stara skoro dva veka cini mi se da je kao individualni medij prevazidjena, a pogotovo imajuci u vidu najezdu tzv facebook fotografa koji su degradirali celu pricu jos vise.

E sad me interesuje, posto sam malo preleteo po forumu , koja je oprema potrebna za profesionalni filmmaking, video sam da samo sto nisu pustene u prodaju neke nove kamere RED itd. Dakle sta mi je ugrubo potrebno (rasveta, mikrofoni, mediji za skladistenje materijala...) da bih mogao za pocetak da radim neke kratkometrazne filmove. Mislim da bi bilo dobro napraviti recimo tri specifikacije: Low, Medium, i Pro Budget opreme koje bi obuhvatile sve stavke i cene da bi se mogao dobiti gotov proizvod: FILM niskog, srednjeg i profesionalnog kvaliteta...

Eto od mene toliko za pocetak, nadam se da cemo se lepo druziti ubuduce. Jos jednom veliki pozdrav svima! :)
Django
Član foruma
 
Postova:  9
Pridružio se:  19.11.2011 16:05

Re: Kompletna Filmska Oprema

Postod Video Majstor » 20.11.2011 3:14

Dobrodošao! :drinks:
Hvala mnogo na komplimentima! :)

Što se tvojeg pitanja tiče, pre nego što konkretno odgovorim, hoću da kažem nešto malo opširnije. Filmmaking je široka oblast koja obuhvata mnoge poslove i mnoga zanimanja. Iako ja želim da o svemu tome bude na sajtu moj cilj nije da bilo koga nagovorim da taj ceo proces radim sam. Čak štaviše, ja ciljam na to da korisnike uputim u pravcu specijalizacije za odredjeni posao i za timski rad sa drugima koji su specijalizovani za druge filmmaking poslove.

Iz tog razloga vam predlažem da najpre odaberete ono filmmaking zanimanje koje vam se najvišpe dopada i da počnete od toga. Pošto ste fotograf, najverovatnije vam leži zanimanje "direktor fotografije". Ako se snima sa samo jednom kamerom onda je to u stvari posao kamermana a ako se korišti više kamera i složena oprema onda je posao direktora fotografije da rukovodi sa njima i da bude odgovoran za samo obavljanje snimanja.
To je ukratko opis tog posla ali kada se u to dublje upustite videćete da je i to jedno zanimanje zapravo dosta široko i da i tu ima mnogo toga da se nauči.
To je jedna primer ali možete početi i od nekog drugog zanimanja... U svakom slučaju ne može sve odjednom da se nauči na hrpi već je to skup raznih odvojenih stvari...

Dakle sta mi je ugrubo potrebno (rasveta, mikrofoni, mediji za skladistenje materijala...) da bih mogao za pocetak da radim neke kratkometrazne filmove. Mislim da bi bilo dobro napraviti recimo tri specifikacije: Low, Medium, i Pro Budget opreme koje bi obuhvatile sve stavke i cene da bi se mogao dobiti gotov proizvod: FILM niskog, srednjeg i profesionalnog kvaliteta...

Sad cu da odgovorim samo za ovu Low budget varijantu. Treba vam, bilo kakva kamera (predlazem Panasonic HDC SD90 koja je jedna od najboljih amaterskih). Mediji onaj koji treba za konkretnu kameru. (ako je pomenuti panasonic HDC SD90 model onda ne bi bilo lose imati dve SDHC memorijske kartice od po 4 GB ili vise od toga). Bilo koji tronozac za pocetk. Verovatno ga vec imate posto ste fotograf. A inace imaju da se kupe najjeftiniji po ceni izmedju 10 i 20 evra.
Mikrofoni i rasveta kod najjeftinijih varijanti mogu da se nadoknade izborom lokacije i vremenskih uslova snimanja. Takodje se nadoknadjuju i samom kamerom, jer sto je kamera kvalitetnija i novije generacije to su i njena "čula" (senzori) mocnijia i manje zavise od osvetlenja.

Za sada toliko :)
Korisnikov avatar
Video Majstor
Član foruma
 
Postova:  1804
Pridružio se:  24.08.2010 21:20

Re: Kompletna Filmska Oprema

Postod Django » 20.11.2011 17:08

Zahvaljujem se brzom odgovoru. :)

U svetlu toga da bi svako trebao da se specijalizuje za odredjenu delatnost u filmmakingu ja sam ZA i mislim da bi se zbog toga trebali organizovati da u skladu sa nasim vremenom i ambicijama napravimo neku sekciju koja bi se okupljala recimo jednom nedeljno u bg-u ili ns-u (mozda bi cak mogli i keshnuti neku simbolicnu sumu za neku opremu ili poneti svoju), gde bi se moglo raditi na taj nacin da se naprave neka uvodna opsta predavanja kako bi se zainteresovani uputili u ceolokupan proces filmmakinga i onda da poznavaoci odredjenih oblasti poducavaju svoje "segrte". Moglo bi se napraviti vise filmskih ekipa koje bi snimale svoje filmove i eventualno davale sugestije drugarima iz drugih ekipa a iz istih bransi (tonci sa toncima, kamermani sa kamermanima itd..). A posle zna se sta ide - ZLATNI MEDJED... :clapping:

Eto to je moj predlog za pocetak. U nasoj zemlji sa ovim zivotnim standardnom bilo bi suludo ulagati neka enormna sredstva za individualnu filmsku produkciju, ja sam vise za neki esnaf, pa makar on bio i filmski... :drinks:

Molim sve zainteresovane koji bi podrzali ovu ideju da se jave na ovom topicu! :help:
Django
Član foruma
 
Postova:  9
Pridružio se:  19.11.2011 16:05

Re: Kompletna Filmska Oprema

Postod Django » 20.11.2011 20:40

Jos jedno pitanje: koji je racunar najbolje uzeti (procesor, memorija, monitor...) da bi se relativno lako moglo baratati video fajlovima, raditi montaza itd?
Django
Član foruma
 
Postova:  9
Pridružio se:  19.11.2011 16:05

Re: Kompletna Filmska Oprema

Postod Video Majstor » 20.11.2011 23:03

Hm...

U svetlu toga da bi svako trebao da se specijalizuje za odredjenu delatnost u filmmakingu ja sam ZA i mislim da bi se zbog toga trebali organizovati da u skladu sa nasim vremenom i ambicijama napravimo neku sekciju koja bi se okupljala recimo jednom nedeljno u bg-u ili ns-u (mozda bi cak mogli i keshnuti neku simbolicnu sumu za neku opremu ili poneti svoju), gde bi se moglo raditi na taj nacin da se naprave neka uvodna opsta predavanja kako bi se zainteresovani uputili u ceolokupan proces filmmakinga i onda da poznavaoci odredjenih oblasti poducavaju svoje "segrte".

Iz iskustva znam da ništa ne može da se organizuje u tuđe ime, ili bez velikog truda inicijatora. Ovaj sajt se takođe bavi rešavanjem svih tih problema ali nije nastao tako što je neko predložio trebali bi napraviti takav sajt nego sam ja lično, ne čekajući nikoga, preuzeo inicijativu i započeo. Kada se na sajtu pojavilo vrednih sadržaja i tada su se i ostali prirodno pridružili.

Ljudska psiha je takva da samo nekolicina imaju volju i sposobnost da nešto povedu. Ostali su "pratioci" tj. voljni su da se pridruže tek kada vide da je nešto konkretno krenulo.
Sve ideje, za koje ja znam da su se bazirale na tome da se ljudi nekako samoorganizuju i demokratski dogovore su uglavnom propale i to brže nego što možeš da zamisliš.

E sad ja se lično ne mogu prihvatiti toga da ja budem inicijator tako nečeg jer nemam iskustva sa predavanjam, nemam dovoljno ni vremena a i imam već dovoljno toga što radim gde trošim svoje sposobnosti.
S druge strane postoje dobre škole filma za početnike koje su dosta povoljne i oragnizovane su u vidu kuresva (može se upisati svako i predavanja su uglavnom vikendom). Sa jednom od njih i saradjujemo pomalo, to je C.R.V.K Škola Filma Novi Sad http://www.videomajstor.com/obrazovanje ... filma-crvk
oni imaju nekoliko predavača koji su iskusni i autoriuteti su za film. Koliko vidim dobro rade jer se po radovima njihovih učenika stvarno primeti da su nešto naučili.
Najmanje dva člana ovog foruma su završili tu školu. Luka Lovre na primer.

Dakle, te inicijative na neki način već postoje i povoljne su cene. Ja ih podržavam i pomažem im u promociji što je nadam se dovoljno da bi se što više ljudi školovalo za ove početne faze.

Moglo bi se napraviti vise filmskih ekipa koje bi snimale svoje filmove i eventualno davale sugestije drugarima iz drugih ekipa a iz istih bransi (tonci sa toncima, kamermani sa kamermanima itd..). A posle zna se sta ide - ZLATNI MEDJED...

Tu opet dolazimo do onog problema tipa "trebali bi", "moglo bi se", i sl. Opet ništa od toga ne uspeva dok neko ne pokaže evo ja sam već napravio ovo, ovo i ovo. U tu svrhu je na primer naša rubrika "Filmmakeri - predstavljanje i radovi" gde ljudi mogu da pokažu šta su do sada uradili. Veruj mi svako ko želi da ga neko sledi mora najpre da se dokaže, da napravi nekoliko radova, osvooji neke nagrade i sl. a zatim će mu se drugi prirodno pridružiti.

Naravno, možeš pokušati ali u principu vučenje za rukav i nagovaranje nije dobra taktika. Ljudi žele uzore, tj. one koji su već nešto uradili i onda tek dobiju volju da slede i urade isto.

To što sam u ovoj poruci ispričao je put u koji ja verujem i tako i radim. Mene je iskustvo tome naučilo. Naravno, svako ima pravo da pokuša i drugačije. Ja nikom neću narediti ni vršiti pritisak da baš moj predlog posluša.
Korisnikov avatar
Video Majstor
Član foruma
 
Postova:  1804
Pridružio se:  24.08.2010 21:20

Re: Kompletna Filmska Oprema

Postod Video Majstor » 21.11.2011 17:05

Jos jedno pitanje: koji je racunar najbolje uzeti (procesor, memorija, monitor...) da bi se relativno lako moglo baratati video fajlovima, raditi montaza itd?
Za sada pogledaj ove teme:
viewtopic.php?f=12&t=1119
viewtopic.php?f=12&t=1879
viewtopic.php?f=12&t=1035

...a i ja ću uskoro da poboljšam onaj tekst "kompjuter za video" sa mnogo više svežih informacija.
Korisnikov avatar
Video Majstor
Član foruma
 
Postova:  1804
Pridružio se:  24.08.2010 21:20

Re: Kompletna Filmska Oprema

Postod Django » 22.11.2011 0:06

Zahvaljujem se na topicima iz prethodnog posta.

Posto posedujem dosta kvalitetnih objektiva a voleo bih da njihove karakterisitke primenim i u filmmakingu interesuje me da li bih mogao npr da pazarim neki dSLR fotoaparat koji ima opciju snimanja videa a na koji mogu da kacim uz odgovarajuce mounte postojece objektive? Na taj nacin bih dobio i digitalac i kameru. Gde bih mogao da nabavim odgovarajuci rig da bi moj fotoaparat mogao da izgleda ovako nekako:

http://www.youtube.com/watch?v=iRxnV8thZSU&feature=related

Gledao sam po netu, nisam mogao da nadjem ove rigove kod nas... :(
Django
Član foruma
 
Postova:  9
Pridružio se:  19.11.2011 16:05

Re: Kompletna Filmska Oprema

Postod Video Majstor » 23.11.2011 4:45

Posto posedujem dosta kvalitetnih objektiva a voleo bih da njihove karakterisitke primenim i u filmmakingu interesuje me da li bih mogao npr da pazarim neki dSLR fotoaparat koji ima opciju snimanja videa a na koji mogu da kacim uz odgovarajuce mounte postojece objektive?

Pa verovatno možeš. Naravno, najpre trebaš utvrditi koju vrstu objektiva ti imaš pa onda pregledavati ponudu HDSLR-ova i koje objektive primaju.
Napiši o kojim objektivima se radi i da li imaju neku oznaku tipa montiranja ili tako nešto...

neki dSLR fotoaparat koji ima opciju snimanja videa

Ako slučajno ne znaš, zovu ih HDSLR fotoaparati (jer pored fotografija mogu snimati i HD video)
Gde bih mogao da nabavim odgovarajuci rig da bi moj fotoaparat mogao da izgleda ovako nekako:

http://www.youtube.com/watch?v=iRxnV8th ... re=related

Gledao sam po netu, nisam mogao da nadjem ove rigove kod nas...
Pa nešto od tih rigova verovatno ima po boljim domaćim radnjama. Ako znaš da nema, javi mi se na email, možda mogu da ti pronadjem u inostranstvu.
Korisnikov avatar
Video Majstor
Član foruma
 
Postova:  1804
Pridružio se:  24.08.2010 21:20

Re: Kompletna Filmska Oprema

Postod Django » 23.11.2011 21:42

Od objektiva imam sledeca stakla:

Carl Zeiss Flektogon 2,4/35mm M42
Carl Zeiss 1 Q Pancolar 2/50mm M42
Carl Zeiss Sonarr 3,5/135mm M42
Pentacon Electric 1,8/50mm M42
Chinon 2,8/35mm M42
Mamiya Sekor 4/150mm Soft Focus

Napominjem da su ovo sve objektivi sa manuelnim fokusom, naravno podrazumeva se da bih kasnije uzeo i jedno veoma kvalitetan AF (auto focus) objektiv. Ako je ikako moguce izbegavajte da kupujete takozvane kit objektive, od plastike su, brzo se kvare, cisto bacanje para...

Malo sam istrazivao i za sada mi je relativno jeftina varijanta Nikon D3100 evo njegove specifikacije:

http://pcfoto.biz/nikon-d3100

Uspeo sam da pronadjem neke rigove, moli bih da mi neko prokomentarise ako je moguce, kvalitet, funkcionalnost itd. Hvala! :)

http://www.fotodiskont.rs/kategorija/nosaci-za-dslr-124/strana-1.html
Django
Član foruma
 
Postova:  9
Pridružio se:  19.11.2011 16:05

Re: Kompletna Filmska Oprema

Postod Video Majstor » 25.11.2011 3:23

Mislim da bi bilo dobro napraviti recimo tri specifikacije: Low, Medium, i Pro Budget

Sad tek vidim da je ta podela slična onome što sam već napravio kod vodiča za kamere. Amaterske, Poluprofesionalne i Profesionalne.
http://www.videomajstor.com/hardver-kamere-amaterske
http://www.videomajstor.com/hardver-kam ... fesionalna

Amaterskih kamera ima zadovoljavajućioh od 200 evra. Profesionalne su od 3000 evra pa naviše.
A poluprofesionalne su u suštini kamere koje su jeftinije od profesionalnih a imaju bar neke od važnijih karakterstika profesionalnih kamera.
Tekst o poluprofesionalnim kamerama još nisam napisao. U suštini tu nema šta novo da se kaže. Svodiće se na objašnjenja, koje od ovih karaktersitika su najbitnije da je približe što više profesionalnim.

E sad visi se da je to dosta gruba podela. Ali ne vredi sada smišljati neke kategorije. Sledeći korak je razgledanje konkretnih modela kamera pa upoređivanje šta koja od njih nudi a koliko košta... uporedjivanje itd...

dSLR fotoaparat koji ima opciju snimanja videa

HDSLR fotoaparati (koji mogu i da snimaju video) mogu se svrstati u poluprofesionalne kamerre. dakle ako ga nabavite to će vam biti ta srednja varijanta.

Inače ja mislim da, pošto ste fotograf, kupovina HDSLR-a je za vas svakako preporučljiva. Preći ćete na moderne digitalne fotoaparate a ujedno ćete imati i poluprofesionalnu kameru.

Carl Zeiss Flektogon 2,4/35mm M42
Carl Zeiss 1 Q Pancolar 2/50mm M42
Carl Zeiss Sonarr 3,5/135mm M42
Pentacon Electric 1,8/50mm M42
Chinon 2,8/35mm M42
Mamiya Sekor 4/150mm Soft Focus

Vodič za objektive je jedan od planiranih tekstova. Još uvek nemam dovoljno znanja ali pogledaću za ove koje ste naveli čim uhvatim vremena da vidim kako ih najbolje iskoristiti.

Malo sam istrazivao i za sada mi je relativno jeftina varijanta Nikon D3100 evo njegove specifikacije:

http://pcfoto.biz/nikon-d3100

Medju najskupljim HDSLR modelima, Nikon i Canon su najbolji. A medju ovim jeftinijima ne znam kako stoje stvari.
Za Nikon D3100 mi se ne svidja sto pise da je framerate 24fps. To je filmski framerate i biće komplikacija i gubitaka pri exportpovanju u konačni format. Ne znam da li može i drugačije dok ne vidim kompletnu specifikaciju.
Ako stvarno može da snima samo u 24fps onda odustanite od tog modela.

Idelano je da može da snima do Full HD rezolucije (1920x1080) i da se bria framerate 24fps (filmski) 25fps (PAL evropski TV standard) ili 30 fps (NTSC američki TV standard)

Uspeo sam da pronadjem neke rigove, moli bih da mi neko prokomentarise ako je moguce, kvalitet, funkcionalnost itd. Hvala!

http://www.fotodiskont.rs/kategorija/no ... ana-1.html

Meni se svidja ovakav: http://www.fotodiskont.rs/proizvodi/ves ... -1372.html
Duži je od onih malih a ipak deluje dosta okretno. I sve što piše o njemu (osim cene) je super. Može sve što se od jednog riga može tražiti. Dalje ne znam dok ne čujem ood nekoga ko je baš isprobao.
Mogu samo da prokomentarišem da je takva konstrukcija da dosta umanjuje vibracije. Jedna tačka oslonca je na ramenu koje se prirodno ne ljulja mnogo. Aparat je pričvršćen na sredinu duge poluge tako da ne ovisi o vibracijama i pokretima šake već samo o pokretima cele ruke i celog tela (to su mnogo manje iritirajući pokreti za snimke). Rukama se drži za udobnu ručku na kraju poluge a fotoaparat se smešta bliže sredini. Znači ako ruku pomerite za dva milimetra, fotoaparat će se pomeriti za milimetar (jer je na dvostruko kraćoj polugi). Eto to je ono što se odmah primeti kada čovek uzme taj rig. A za više od toga potrebno i dosta vežbanja. Od kamermana sam čuo da samom zamenom oprene im bude lakše da snimaju ali ne dobijaju bolje snimke dok ne uvežbaju.

---
Inače, da l iste vi iz Beograda?
Korisnikov avatar
Video Majstor
Član foruma
 
Postova:  1804
Pridružio se:  24.08.2010 21:20
Sledeća

Vrati se na Video hardver i kućni media centar

Ko je online

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 4 gostiju

cron