DALI POMAŽE NOVI BIOS

Video uređaji, oprema, kućni multimedia uređaji, uređenje kućnog bioskopa, media centar, umrežavanje...

Moderator: Video Majstor

Opis foruma
- video uređaji, televizori, kamere, fotoaparati...
- kablovi, adapteri, oprema...
- kompjuterske komponente za video...
- profesionalni uređaji i oprema...
- kućni multimedija uređaji, plejeri, zvučnici...
- multimadija gadžeti (zanimljive male naprave)...
- mobilni telefoni i prenosni uređaji sa multimedijalnim mogućnostima...
- media centar, uređenje kućnog bioskopa...
- umrežavanje, povezivanje, kućna mreža...

DALI POMAŽE NOVI BIOS

Postod Goja » 25.06.2011 16:53

Imam računar AMD Atlon 64 3000+ Socket 939 Gigabyte k8 ploču
2g ram memorije grafika ATI radeon 9600
Kad sam hteo da instaliram windows 7 prijavljenomi je da je bios star.Moje pitanje glasi
Dali može da se osveži bios ,dali bi to bilo dovoljno da pokrenem sedmicu, dal bi sedmica iolo radila na ovoj mojoj mašini
hvala
Goja
Član foruma
 
Postova:  145
Pridružio se:  01.10.2010 13:23

Re: DALI POMAŽE NOVI BIOS

Postod Video Majstor » 27.06.2011 13:54

Jedan moj poznanik ima sličnu konfiguraciju i mislim da je uspeo da stavi Windows 7. Ali je tu negde na granici kompatibilnosti sa sedmicom pa nije bas sigurno i preporucljivo.

Dali može da se osveži bios
Može ako postoji noviji od onog koji je trenutn ona tvojoj matičnoj ploči.

Ako je to na primer ova ploča: http://www2010.gigabyte.com/Support/Mot ... #anchor_os
onda kao što se vidi poslednji bios je iz sedmog meseca 2005-e. Ako nisi ni jednom nadogradjivao BIOS od kako si kupio kompjuter vredi da probas.

Kad sam hteo da instaliram windows 7 prijavljenomi je da je bios star.Moje pitanje glasi
Dali može da se osveži bios ,dali bi to bilo dovoljno da pokrenem sedmicu, hvala


na pomenutoj stranici http://www2010.gigabyte.com/Support/Mot ... #anchor_os
u opisima novina koje donose nove vezije BIOS-a pišu izmedju ostalog neke informacije vezane za kompatibilnost sa procesorom, 64bit, kompatibilnost sa brzim memorijama itd. To što sam nabrojao su ujedno neki od stvari koji utiču na kompatibilnost sa Windows 7 pa je moguće da može uspeti sa novim BIOS-om. Vredi da proveriš.

dal bi sedmica iolo radila na ovoj mojoj mašini

Radila bi ali ne znam da li bi mogao da uživaš u svim mogućnostima (ako bi želeo). Mislm da bi mogao imati koristi od 64bitne verzije windowsa 7 ukoliko može da se instalira. Izvukao bi još malo snage pošto ti je procesor 64bitni.


---
Inače sa postupkom nadogradnje BIOS-a treba biti jako pažljiv, medjutim mnoge GIGABYTE ploče imaju odlično rešenje da bi ta operacija bila sigurna. ...
Ako je to ova ploča
http://www2010.gigabyte.com/Products/Mo ... =GA-K8VNXP
onda ima "Dual BIOS" što znači da ostavlja stari BIOS u rezervi i ako nešto krene naopako ponovo će ti vratiti funkcionalnost starog BIOS-a.
Znači, proveri da li tvoja ploča ima Dual BIOS. Ako ima to ti je opuštajuća okolnost. Možeš se bezbrižno upustiti u update. :yes:

p.s.
Ja sam radi "Dual BIOS" i još nekih stvari odabrao GIGABYTE matičnu ploču za moj sadašnji računar.
Korisnikov avatar
Video Majstor
Član foruma
 
Postova:  1804
Pridružio se:  24.08.2010 21:20

Re: DALI POMAŽE NOVI BIOS

Postod Goja » 28.06.2011 16:12

Zanimljivo

moja ploča je K8Triton
GA-K8U-939
ULI 1689/AGP 8X
4DDR400 Dual CH/8-CH
LAN/2SATA

Pozadi kutije piše Dual Bios
valjda je to to samo nisam nikad radio i instalirao bios al pokusaću
dali bi sedmica na mom kompu sa 32 bita bila poletnija od 64-bitne sedmice?

hvala na svim odgovorima
Goja
Član foruma
 
Postova:  145
Pridružio se:  01.10.2010 13:23

Re: DALI POMAŽE NOVI BIOS

Postod Video Majstor » 29.06.2011 15:44

moja ploča je K8Triton
GA-K8U-939
ULI 1689/AGP 8X
4DDR400 Dual CH/8-CH
LAN/2SATA

Pozadi kutije piše Dual Bios
valjda je to to samo nisam nikad radio i instalirao bios al pokusaću


http://www2010.gigabyte.com/Products/Mo ... GA-K8U-939
Ovde ne vidim da pise "dual bios"...

Nema veze i ako nema. BIOS mozes apdejtovati samo je sa "dual bios" potpuno pouzdano. Obavi to recimo posle ponoci kada je stabilan napom da se ne desi da se kompjuter ugasi. I iskljuci sve dodatne uredjaje koji su prikljucen ina kompjuter. Naravno monitor mis i tastaturu ostavi ukljucene.

Postupak ide ovako:

- skines najnoviji BIOS i snimis taj fajl na desktop na primer.

- Zatim instaliras program koji je za update biosa za tvou plociu. Imas ga ovde (@bios se zove) u sekciji "utility":
http://www2010.gigabyte.com/Support/Mot ... #anchor_os

- Pokrenes taj program odaberes u njemu fajl sanovim BIOS-om. ...kada zatrazi restart pristani tj. klikni na OK ili sta vec ponudi.

- nakon restartovanja sve je gotovo.

- Ako se slucajno desi da radi losije onda skini jednu verziju BIOS-a pre najnovije pa istim postupkom instaliraj nju. Ako opet budeproblema ... onda ...i tako redom...

***Inace ne preporucujem da se to radi fanaticno jer postupak nije potpuno pouzdan. Ali jednom ili dva puta tokom zivota maticbne ploce ne bi trebalo biti problem.

dali bi sedmica na mom kompu sa 32 bita bila poletnija od 64-bitne sedmice?

Tvoj kompjuter je 64-bitni. Jer je procesor 64-bitni. Skoro svi procesori iz zadnjih nekoliko godina jesu.

Neke operacije sa 64-btnim verzijama softvera su malo brze nego 32-bitne. Znaci sa 64-btinim windowsima neke stavri bi bile iste a neke malo brze.

Ja inace za Windows XP preporucujuem 32-bitni jer je to na neki nacin pravilo a i prakticno svi programi za XP su 32bitni. A za Windows 7 64-bitna verzija je atraktivnija.
Korisnikov avatar
Video Majstor
Član foruma
 
Postova:  1804
Pridružio se:  24.08.2010 21:20

Vrati se na Video hardver i kućni media centar

Ko je online

Korisnici koji su trenutno na forumu: Google [Bot] i 3 gostiju