Konfiguracija za Hd montažu

Video uređaji, oprema, kućni multimedia uređaji, uređenje kućnog bioskopa, media centar, umrežavanje...

Moderator: Video Majstor

Opis foruma
- video uređaji, televizori, kamere, fotoaparati...
- kablovi, adapteri, oprema...
- kompjuterske komponente za video...
- profesionalni uređaji i oprema...
- kućni multimedija uređaji, plejeri, zvučnici...
- multimadija gadžeti (zanimljive male naprave)...
- mobilni telefoni i prenosni uređaji sa multimedijalnim mogućnostima...
- media centar, uređenje kućnog bioskopa...
- umrežavanje, povezivanje, kućna mreža...

Re: Konfiguracija za Hd montažu

Postod mariok » 04.06.2012 11:16

Znam da je to SSD disk, na to i ciljam. Gledao sam neke testove na youtube-u i iznenadilo me koliko je brzi u odnosu na obican hard disk. Na taj bih stavio windowse, adobe premiere, after effects i ostale bitne programe, a ostale stvari, video materijale na prijenosni hard od 500gb koji trenutno imam i vjerojatno cu kasnije jos uzeti jedan od 2TB.
Sto se tice Blu-ray Disk R/Wr, sa tim cu sacekati malo. :)
Okej, ako bi to bilo to, stvarno se zahvaljujem na svemu! Nadam se da necu imati jos pitanja i da cu sto prije to sve uzeti, jer cemo oboje poludit. :D
Hvala!
mariok
 

Re: Konfiguracija za Hd montažu

Postod Video Majstor » 06.06.2012 2:42

Nema na čemu! Javi se sa utiscima kada kupiš kompjuter. Mnoge zanima ova tema. Nema mnogo ljudi priliku tako nešto da isproba.

Znam da je to SSD disk, na to i ciljam. Gledao sam neke testove na youtube-u i iznenadilo me koliko je brzi u odnosu na obican hard disk. Na taj bih stavio windowse, adobe premiere, after effects i ostale bitne programe,
Nemoj samo potpuno da ga zatrpaš. Ostavi nekih 40-60GB slobodno da možeš na njega da kopiraš fajlove od projekta. Jer ako fajlovi od projekta budu na sporijem disku onda neće imati koristi od brzine SSD diska.
Korisnikov avatar
Video Majstor
Član foruma
 
Postova:  1804
Pridružio se:  24.08.2010 21:20

Re: Konfiguracija za Hd montažu

Postod felino » 07.06.2012 14:59

Video Majstor je napisao:...
Znam da je to SSD disk, na to i ciljam. Gledao sam neke testove na youtube-u i iznenadilo me koliko je brzi u odnosu na obican hard disk. Na taj bih stavio windowse, adobe premiere, after effects i ostale bitne programe,
Nemoj samo potpuno da ga zatrpaš. Ostavi nekih 40-60GB slobodno da možeš na njega da kopiraš fajlove od projekta. Jer ako fajlovi od projekta budu na sporijem disku onda neće imati koristi od brzine SSD diska.


Dakle, u toj situaciji, ako bi samo sistem bio na SSD disku, ne bi se nista bitno dobilo u brzini pri radu sa video materijalom koji bi bio na HDD 7200 rpm? Ja sam mislio da bi to bilo dobro resenje u poredjenju sa time da se radi sa dva odvojena 7200 rpm diska gde bi sistem i programi bili na jednom a video materijal na drugom disku.
Korisnikov avatar
felino
Član foruma
 
Postova:  172
Pridružio se:  07.11.2011 15:22

Re: Konfiguracija za Hd montažu

Postod Video Majstor » 08.06.2012 23:01

Dakle, u toj situaciji, ako bi samo sistem bio na SSD disku, ne bi se nista bitno dobilo u brzini pri radu sa video materijalom koji bi bio na HDD 7200 rpm? Ja sam mislio da bi to bilo dobro resenje u poredjenju sa time da se radi sa dva odvojena 7200 rpm diska gde bi sistem i programi bili na jednom a video materijal na drugom disku.
Nije tako jednostavno...

Dva hard diska su brža nego jedan. Jer jedan hard disk ima jednu glavu (govorim pojednostavljeno) i ona se pomera tamo gde su podaci koje čita. Dva hard diska imaju dve glave i mogu u isto vreme da čitaju podatke sa dva različita mesta.

SSD disk pristupa svakom deličću memorije jednakom brzinom. A i dok čita i piše podatke, dosta je brži nego hard disk čan ni kada ne pomera glavu.

Dakle teško je porediti kombinaciju dva hard diska sa kombainacijom SSD i hard diska. Jer jedan hard disk dobija dosta kada m use doda drugi, dok SSD ne dobija skoro ništa kada mu pridodaš još i hard disk.

da se radi sa dva odvojena 7200 rpm diska gde bi sistem i programi bili na jednom a video materijal na drugom disku.
Svakako bi bilo malo brže. Ako sistem ne pristupa mnogo fajlovima onda bi najbrže bilo kada bi fajlovi od projekta bili i na jednom i nda drugom disku... ali to je već teoretski i bilo bi nezgodno to planirati u praksi.

Ja sam govorio o tome da nema dodatnog ubrzanja ako su svi fajlovi koje trenutno koristiš na sporijem disku. Ako želi najveću brznu, treba da ih stavi na SSD.

Dodatno obrazloženje:
Taj kompjuter će imati 32Gb ram-a ali recimo 2 sata profi materijala u AVCHD formatu sa maksimalnim bitrateom od 28Mbps će da zauzmu oko 25GB a tih 25GB su kompresovani. Programi za montažu naravno učitane delove fajla dekodiraju i u memoriji ih koriste u nekompresovanom obliku koji zauzima daleko više gigabajta. Znači tokom previewa čak isa 32Gb rama program za montažu će morati non stop da određene delove materijaa briše iz memorije i učitava nove. Znači skoro stalno će obavljati proces čitanja podataka sa diska. Ako to bude SSD naravn oda će biti znatno brže učitavanje nego ako to bude hard disk. To je razlog zašto je bitno da fajlovi od projekta budu na SSD-u.
Ako nisu onda jednostavno ne izvlačiš maksimum iz tog računara. :yes:
Korisnikov avatar
Video Majstor
Član foruma
 
Postova:  1804
Pridružio se:  24.08.2010 21:20

Re: Konfiguracija za Hd montažu

Postod felino » 09.06.2012 0:39

Da, jasno je to meni kako koji disk radi i slicno nego nisam imao sopstvenih iskustava sa SSD diskovima a razmisljam o tome da stavim jedan. Mislio sam da bih dobio bitno ubrzanje ako bi mi on bio sistemski medjutim sada cujem da to izgleda i ne bi bio tako veliki dobitak. :(

U svakom slucaju, hvala za info ;).

Nisam razmisljao o stavljanju medija fajlova na SSD jer mi prosto ne bi stali na recimo 120 GB (za veliki projekat). Sad, malo deluje skupo uzimati dva ili tri...mozda probam sa jednim + obican hard pa potom ocistim SSD pa probam sistem da stavim na njega da vidim kako ce da se ponasa itd. Treba imati volje i vremena za eksperimentisanje...
Korisnikov avatar
felino
Član foruma
 
Postova:  172
Pridružio se:  07.11.2011 15:22

Re: Konfiguracija za Hd montažu

Postod Video Majstor » 09.06.2012 1:25

Mislio sam da bih dobio bitno ubrzanje ako bi mi on bio sistemski medjutim sada cujem da to izgleda i ne bi bio tako veliki dobitak.
Pa bilo bi dobitaka pogotovo prilikom poketanja računara i startovanja programa. Ali je idealno ako je dovoljno GB tako da na njemu ostane dovoljno mesta i za projekat. Jer ako te zanima brzina u samoj montaži onda je dobro da su fajlovi na SSD-u.

Nisam razmisljao o stavljanju medija fajlova na SSD jer mi prosto ne bi stali na recimo 120 GB (za veliki projekat). Sad, malo deluje skupo uzimati dva ili tri...mozda probam sa jednim + obican hard pa potom ocistim SSD pa probam sistem da stavim na njega da vidim kako ce da se ponasa itd. Treba imati volje i vremena za eksperimentisanje...
Definitivno je skupa zabava. A ubrzanje se primeti samo na momete kada se radi sa fajlovima.
...to je pre svega razumna odluka za one koji kupuju skup kompjuter (poput ovoga o kojem smo pričali) pa ih SSD izađe 10% od cene celog računara.
Korisnikov avatar
Video Majstor
Član foruma
 
Postova:  1804
Pridružio se:  24.08.2010 21:20

Re: Konfiguracija za Hd montažu

Postod felino » 15.06.2012 13:29

Hvala na odgovorima, VM. Zanima me da li je neko imao licnog iskustva sa SSD diskovima pri montazi HD video materijala? koliko se po subjektivnom osecaju dobija na brzini?, Da li je stavio SSD kao sistemski disk ili je sve bilo na jednom SSD ili je na SSD bio samo video materijal?

Takodje, da li je neko koristio RAID da dobije na brzini montaze?

Naravno, zanimljivo mi je i da uporedim RAID (2-3-4 diska) sa SSD po pitanju brzine montaze, ima li bitne razlike.
Korisnikov avatar
felino
Član foruma
 
Postova:  172
Pridružio se:  07.11.2011 15:22

Re: Konfiguracija za Hd montažu

Postod Video Majstor » 15.06.2012 23:50

Ja ću sada prokomentarisati samo ovo za RAID brze modove:

Veliki nedostatak je što su hard diskovi u zadnjih godinu-dve (kao posledica poplave u fabrikama hard diskova na Tajlandu) najskuplji do sada. I iz istog razloga se kdo nas uglavnom uvoze il ioni najsporili ili oni najmanjeg kapaciteta.

Drugi nedostatak je sličan onom što sam spominjao za četverokanalnu memoriju. Ako je jedna memorija pokvarena ništa ne vredi što su ostale tri ispravne. Ako jejedna usporena ništa ne vredi što su ostale tri brže. .. Isto je tako u tim RAID režimima gde hard diskovi rade paralelno. U stvari još je gore jer ako se jedan hard disk iz tog para pokvari ostaješ bez podataka sa svih hard diskova iz tog RAID sistema.

Ovaj poslednji problem se može izbeći spajanjem u RAID režime u kojemu svaki hard disk ima svojeg klona koji čuva rezervne podatke. Međutim, jasno je da u tom slučaju trebate dvostruko više hard diskova i da sve košta dvostruko skuplje.

U ovom postu sam samo hteo da skrenem pažnju da RAID, čak i ako ne računamo brzinu, ima neke svoje nedostatke.
...a o brzini nemam šta da kažem. Mene zbog (visoke) cene nije privlačilo da uopšte probam RAID. Voleo bi da čujem iskustva sa njim...

p.s.
Kad je reč o brzini hard diskova setio sam se da sam davno planirao da napišem jedan tekst o prvim mojim susretima sa obradom videa i video kompresijom (što je imalo dosta veze sa brzinom hard diskova) ...što je na neki način vodilo tome da jednog dana napravim ovaj sajt.
Korisnikov avatar
Video Majstor
Član foruma
 
Postova:  1804
Pridružio se:  24.08.2010 21:20

Re: Konfiguracija za Hd montažu

Postod felino » 16.06.2012 1:49

Video Majstor je napisao:.. Isto je tako u tim RAID režimima gde hard diskovi rade paralelno. U stvari još je gore jer ako se jedan hard disk iz tog para pokvari ostaješ bez podataka sa svih hard diskova iz tog RAID sistema....


Mislim da kod ozbiljnije video montaze to i nije toliki problem jer bi na tim diskovima bio samo video materijal a podrzumeva se da u tom slucaju postoji na nekom drugom mestu, van racunara, back up fajlova sa kojima se radi.

Da, skupa je to prica...

Video Majstor je napisao:Kad je reč o brzini hard diskova setio sam se da sam davno planirao da napišem jedan tekst o prvim mojim susretima sa obradom videa i video kompresijom (što je imalo dosta veze sa brzinom hard diskova) ...što je na neki način vodilo tome da jednog dana napravim ovaj sajt.


Bilo bi to lepo procitati ;)
Korisnikov avatar
felino
Član foruma
 
Postova:  172
Pridružio se:  07.11.2011 15:22

Re: Konfiguracija za Hd montažu

Postod MN multimedia studio » 25.06.2012 15:42

Pozdrav svima.... :)
MN multimedia studio
Član foruma
 
Postova:  6
Pridružio se:  25.06.2012 15:38
PrethodniSledeća

Vrati se na Video hardver i kućni media centar

Ko je online

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 8 gostiju

cron