Konfiguracija za Hd montažu

Video uređaji, oprema, kućni multimedia uređaji, uređenje kućnog bioskopa, media centar, umrežavanje...

Moderator: Video Majstor

Opis foruma
- video uređaji, televizori, kamere, fotoaparati...
- kablovi, adapteri, oprema...
- kompjuterske komponente za video...
- profesionalni uređaji i oprema...
- kućni multimedija uređaji, plejeri, zvučnici...
- multimadija gadžeti (zanimljive male naprave)...
- mobilni telefoni i prenosni uređaji sa multimedijalnim mogućnostima...
- media centar, uređenje kućnog bioskopa...
- umrežavanje, povezivanje, kućna mreža...

Re: Konfiguracija za Hd montažu

Postod felino » 09.04.2012 13:05

Da li je to normalno da na konfiguraciji AMD Phenom II X4 965, 4 GB RAM u Vegasu full HD video AVCHD 24 Mbps kada se samo preklope dva klipa za pretapanje (cross-fade) od 1 sekunde stvar ne ide glatko u relnom vremenu vec secka i da se mora odraditi RAM preview kako bi se videlo kako je ispao crossfade? Nema efekata, nema nicega ostalog, grafika nije integrisana. Nesto mi tu ne stima i po meni, trebalo bi glatko da ide na takvoj konfiguraciji. Kakvo je vase misljenje?

P.S. Vidim, djyova je u prethodnom postu spomenuo i7 Intel procesor, kakva su iskustva sa njim i ima li bitne razlike izmedju sandy bridge i7 i ostalih i7 po pitanju montaze HD video materijala? Ako samo sandy bridge, onda koji, mislim da ih i tu ima vise.
Korisnikov avatar
felino
Član foruma
 
Postova:  172
Pridružio se:  07.11.2011 15:22

Re: Konfiguracija za Hd montažu

Postod Video Majstor » 09.04.2012 18:53

Da li je to normalno da na konfiguraciji AMD Phenom II X4 965, 4 GB RAM u Vegasu full HD video AVCHD 24 Mbps kada se samo preklope dva klipa za pretapanje (cross-fade) od 1 sekunde stvar ne ide glatko u relnom vremenu vec secka i da se mora odraditi RAM preview kako bi se videlo kako je ispao crossfade? Nema efekata, nema nicega ostalog, grafika nije integrisana. Nesto mi tu ne stima i po meni, trebalo bi glatko da ide na takvoj konfiguraciji. Kakvo je vase misljenje?
Mislim da seckanje nije mnogo neobična pojava sa uobičajeno podešenim softverom. Nije slab kompjuter ali takva je priroda rada na računaru da sve što ima veze sa grafikom nije glatko (iz mnogo razloga) ako nije skroz posvećeno tome ili ako nema veze sa grafickom karticom... Pokušaj malo smanjiti kvalitet preview-a.

Kod visokih rezolucija i visokog bitratea i velikih cifara u megabajtima sve utiče na kvalitet prevewa. I medij na kojem su fajlovi, i fragmentisanost ako je u pitanju hard disk, i drugi procesi koji u isto vreme koriste hard disk, i RAM, verzija Vegasa, da li je operativni sistem 32 ili 64 bit..
.
Najvecu uticaj na glatkoću nekog procesa ima process priority. I njegov priority ali i priority koji imaju drugi procesi. Čak i gluposti kao što je naka flash reklama u uključenom web browseru mogu da utiču na takvo trzanje. Kod mene na primer jedan hard disk radi sporo i kada nešto kopiram na tom hard disku sve ostalo na računaru se užasno uspori. Sve operacije sa hard diskom imaju neki prioritet koji automatski koči ostale.

Ti bi trebao koristiti 64bitni Vegas i to najnoviju verziju (11). Iskljući sve programe koji nisu bitni tokom rada. I obavi defragmenatciju hard diska.
Ako je moguće (ne znam da li to ima u podesavnjima Vegasa) pojačaj prioritet previewa na High. Jer, ako tokom previewa i dalje možes glatko da radis druge stavri u Vegas-u onda automatski znači da preview nema prioritet nad drugim funkcijama i onda nije neobično da secka. Istom logikom ako preview radi glatko onda možeš očekivati da će druge stvari u tom programu ili drugim programima biti seckave.

Logika je slicna kao kada u supermarketu, na primer, neko prolazi preko reda na kasi. Njemu će ići brže od proseka ali ostalima koji čekaju u tom redu će biti sporije. Slično tome prioriteti na računaru određuju šta će ići preko reda a šta će čekati.

Pokušaj u task manager-u povećati process Priority na High a probaj i na RealTime.

P.S. Vidim, djyova je u prethodnom postu spomenuo i7 Intel procesor, kakva su iskustva sa njim
Pa utiče na brzinu veoma dobro i zadovoljni su ljudi ali mislim da sam i7 procesor ne garantuje da će preview biti savršen. Problem sa prioritetima procesa koji sam prethodno opisao pogadja sve računare tako da 50% jači procesor ne znači 50% bolje performanse u praksi.

Rešenje za brz i glatak preview je inače u profesionalnim video editing karticama ali sada je već moguće rešenje tražiti i u klasičnim grafičkim karticama nove generacije (naravno neophodan je i novi softver koji ih podržava). Grafička sa podrškom za DirectX 11 i OpenCL i 1GB GDDR5 memorije je dobar početak. Naravno ko ima neograničeno novca može da kupi najskuplji kompjuter na svetu ali ja govorim za ono što može da se uradi za relativno malo novca.
Na primer: u tvojem slučaju za pomenutu grafičku ti treba manje od 100 evra a za prelazak na i7 ti treba praktično ceo nov kompjuter od čega bi samo i7 procesor i prikladna tro-kanalna memorija koštali bar 350 evra.
Dakle, teško je porediti ta dva rešenja sa tolikom razlikom u ceni. Naravno da bi dobio nešto bolje i univerzalnije sa i7 ali to bi morao da platiš poprilično više.

i ima li bitne razlike izmedju sandy bridge i7 i ostalih i7 po pitanju montaze HD video materijala? Ako samo sandy bridge, onda koji, mislim da ih i tu ima vise.
Što se tiče različitih vertzija core i7 tu je svaka novija verzija (ne računajući brzinu u megahercima) donela povećanje performansi od 5-15% za procesor i oko 20% povećanja performansi za integrisanu grafiku. Dakle, mislim da i kod njih i dalje važi ono "koliko para toliko muzike". Jedino ne znam koliko će ta integrisana grafika, kod budućih Ivy Bridge varijanti, imati različit uticaj u poređenju sa klasičnom grafičkom karticom? Drugim rečima ne znam da li će biti nepotrebna ukoliko u kompjuteru već imate snažnu grafičku ili će ona neovisno o tome uvek pomagati?
Poslednji put menjao Video Majstor dana 10.04.2012 14:20, izmenjena samo jedanput
Rezlog: Poboljšao neke rečenice. Jasnija objašnjenja i poređenja...
Korisnikov avatar
Video Majstor
Član foruma
 
Postova:  1804
Pridružio se:  24.08.2010 21:20

Re: Konfiguracija za Hd montažu

Postod felino » 10.04.2012 13:29

Hvala, probacu da se igram sa podesavanjima prioriteta ali koliko se secam, bolje radi tj tece glatkije preview tranzicije kada je prikazu u prozorcicu video editora oboren kvalitet. Sistem je 64-bit a isto tako i Vegas 9.
Korisnikov avatar
felino
Član foruma
 
Postova:  172
Pridružio se:  07.11.2011 15:22

Re: Konfiguracija za Hd montažu

Postod mariok » 25.04.2012 15:30

Pozdrav, trebao bih dobru pomoc oko konfiguracije. Radim u adobe premiere pro cs5.5 i afteru.
Slozeno mi je ovako nesto, pa da pitam da li je dobra konfa i da li ce biti nekakvih trzaja prilikom
obrade filmica? Hvala!

" MSI GeForce GTX 570 Twin Frozr III Power Edition/OC 2460,00 kn

Kućište Silverstone Precision PS05B, Midi Tower, Black 411,00 kn

Memorija: 32GB - 8 x Transcend JetRAM 4GB DDR3 1333 DIMM 9-9-9 1154,00 kn

Napajanje 600W OCZ napajanje ModXStream Pro 508,00 kn

Procesor Intel Core i7 3930K 4381 kn

Matična ploča: Matična ploča Intel BLKDX79TO X79 (S2011, DDR3, SATA II/III, LAN, USB 2.0/3.0, Firewire) 1570,00 kn

SSD SATA II 120 GB Vertex Plus, 2,5", OCZSSD2-1VTXPL120G 999 kn

Hladnjak za procesor Thermaltake ISGC-300 283 kn

11766 kn."
mariok
 

Re: Konfiguracija za Hd montažu

Postod Video Majstor » 25.04.2012 23:07

Na prvi pogled :wacko2:
međutim možda ima stvari na koje bi trebao bolje da obratiš pažnju ako već daješ toliko novca.

Pre svega cene komponenti treba malo više da su u balansu. Ako uzimaš najskuplji procesor onda je najbolje i najskuplju memoriju. Ako uzimaš srednji proceesor onda i srednju memoriju. Ako uzimaš najjeftiniji procesor onda i najjeftiniju memoriju. U protivnom ona jeftinija komponenta će da koči onu skuplju i onda se ne dobijaju najbolje performanse za ukupan potrošeni novac. Uvek je bolje novac za komponente raspodeliti ravnomernije.

" MSI GeForce GTX 570 Twin Frozr III Power Edition/OC 2460,00 kn
Kartica je iz High-end klase čim je oko 300 evra ali ima nekih stvari na njoj koje mi se ne sviđaju.

http://www.msi.com/product/vga/N570GTX- ... II-OC.html
Nema ni jedan direktan HDMi izlaz već ima Mini HDMI u koji onda stavljate "miniHDMI u HDMI" adapter ako želite da priključlite običan HDMI kabal. Na DVI izlaze opet morate stavljati adapter za HDMI i opet verovatno nećete imati zvuk na njima (ili će biti uz komplikacije).
nije to ništa strašno ali eto malo mi je čudno pošto je kartica velika i ima mesta za konektore da to nisu rešili tako da vam ne treba adapter.

Druga stavr koja mi se ne sviđa je da tako skupa kartica ima samo 1280MB memorije. To je brza memorija i verovatno je odlična za video igre ali mislim da je za ove nove funkcije grafičlkog ubrzanja kod obrade videa važnija veća količina memorije. Ako kartice od 100 evra imaju 1GB gddr5 memorije onda bi vaša trebala da ima bar 2GB.

Razmisli o ovoj: N560GTX-Ti Twin Frozr II 2GD5
http://www.msi.com/product/vga/N560GTX- ... -2GD5.html
Ima 2GB DDR5 memorije a po svemu ostalom deluje da je ista. Ne znam koja je razlika u ceni.

Predlažem kad već toliko novca plaćaš nađeš neki model sa 2GB GDDR5.

Memorija: 32GB - 8 x Transcend JetRAM 4GB DDR3 1333 DIMM 9-9-9 1154,00 kn
:wacko2:
Količinski ima i viška. Ovde opet mislim da je bolje malo izbalansirati količinu meorije, brzinu i kvalitet. Na primer za malo više novca možeš da kupiiš i 1600Mhz. U većini slluačjeva nema razlike ali uz tako jak procesor verovatno će izvući 4-5% više performansi. Procesor i matična koju si odabrao podržavaju 1600 memoriju.

Eventualni problem može biti ako jedna od memorija ima (ili će imati) neki kvar ili nestabbilnost. Ceo kompjuter će zbog toga biti nestabilan. A utvrđivanje takvog kvara, detektovanje koja od njih ima problem, i priznavanje garancije, je mukotrpan i drugotrajan proces... Probaj bar razmotriti da uzmeš neku kvalitetniju memoriju pa čak i ako to znači da uzmeš manje GB.

Matična ploča: Matična ploča Intel BLKDX79TO X79 (S2011, DDR3, SATA II/III, LAN, USB 2.0/3.0, Firewire) 1570,00 kn
Kod matičnih ploča je pre svega bitno da podržava ono šta planiraš da instaliraš na nju. Ova je dobra. Podržava DDR3 1600, Imaš dva USB 3.0 konektora, dva Sata 6.0, čak i FireWire...

Radim u adobe premiere pro cs5.5 i afteru.
Slozeno mi je ovako nesto, pa da pitam da li je dobra konfa i da li ce biti nekakvih trzaja prilikom
obrade filmica?
Ovo je definitivno snažnije od svega što koriste 99% ljudi tako da ne treba da brineš. Još uvek mnogo softverski stvari na kompjuteru nije dizajnirano da iskoristi tu snagu ali s vremenom će biti.
A što se tiče trzanja... Verovatno ga neće biti ali ko zna. Kompjuter je složena stvar sa milion raznih stvari koje odjednom obavlja i uvek se nađe nešto da ga ometa. Pročitaj poruke iznad šta sam napisao.

Inače, na tako snažnom kompjuteru svaka neprijatnost može biti simptom nekg kvara ili nekog lošeg podešavanja, tako da u početku obrati pažnju.
Korisnikov avatar
Video Majstor
Član foruma
 
Postova:  1804
Pridružio se:  24.08.2010 21:20

Re: Konfiguracija za Hd montažu

Postod mariok » 26.04.2012 0:25

Svaka cast na tolikom opsirnom odgovoru!! Puno si mi pomogao i otvorio oci i zaustavio me u ovom.
Iskreno, nisam uopce u tim konfiguracijama i dosta mi je sve to nepoznanica iako na racunalu
provodim dosta vremena. Koga god pitam, svi nesto ukratko i nejasno odgovore, pa moram sam sve i na slijepo nekako i nije mi do bezveznog bacanja novaca pa da na kraju ne dobijem sto sam ocekivao. A vidim da se puno razumijes pa bih te zamolio za pomoc, ako bi mi mogao po svom slozit konfiguraciju do 1700 eura onako kako mislis da je najbolje pa da to uzmem u obzir i vidim kako cu, treba mi sad nesto da krenem jer sam ponovno na pocetku.
Ozbiljno se mislim bacit u posao montaze i obrade filmova i stvarno ne bih htio trzaje i da mi se gushi racunalo prilikom vise efekata. A drugo, volio bih i nekad neku noviju igricu zaigrat, pa zelim jacu graficku, a mislio sam da je gtx 570 odlicna, ali po vasem dobra je samo za igrice, ali ne toliko za ono sto mi najvise treba, obradu i brzinu u programu. Znam da mi je najbitniji procesor i memorija. Preporucali su mi i7 2700k koji je skoro duplo jeftiniji od i7 3930. Meni stvarno nije zao dati i vise novaca, ali ako su u pitanju neke male nijanse izmedju ta dva gore navedena onda mozda da ustedim i uzmem 2700k? Stvarno ne znam. Rekao sam da ne zelim stedit na procesoru, ali ono. Sto mislis? Ili da ostavim 3930k ako je dosta bolji, ali samo uzmem kvalitetnije rame, tj. 1600mhz. Izgubljen sam i ne znam vise sto da mislim. Najradje bih da netko tko se dugo bavi montazom i tko zna sve sto treba, da mi slozi nesto. A ne oni koji se razumiju samo u gejming konfe. Ako mislis da bi mogao slozit nesto korisno, u sto uopce ne sumnjam, zamolio bih te za takvo nesto.

http://www.adm.hr/
http://www.protis.hr/

Po mogucnosti iz ta dva gore ducana.

Hvala ti unaprijed i ako nesto nedostaje da kazem sto bi trebao znati prilikom slaganje konfe, pitaj jer ne znam gdje sam vise. :D
Btw, sto se tice grafickih, bitno je da sadrzi onaj CUDA tehnologiju i onaj gpu acceleration posto to ubrzava dosta rad. A mozda i ja pricam gluposti, ne znam. Kako god, sto vise rijeci, to bolje jer mi je stvarno potreban netko tko ce mi pojasnit stvari.

Zahvaljujem!
mariok
 

Re: Konfiguracija za Hd montažu

Postod Video Majstor » 26.04.2012 1:48

Pokušaću da nešto sastavim, samo nemam vremena odjednom.
Za sada predlažem da se držite onog procesora i matične ploče koji ste već odabrali. Sada ću preporučiti grafičku a memoriju i ostalo ću drugi put.

A drugo, volio bih i nekad neku noviju igricu zaigrat, pa zelim jacu graficku, a mislio sam da je gtx 570 odlicna, ali po vasem dobra je samo za igrice, ali ne toliko za ono sto mi najvise treba, obradu i brzinu u programu.
Pa radi se o sitnim razlikama.

Evo sada sam malo istraživao i vidim da GTX570 koristni novu vrstu 320bitne GDDR5 memorije koje je brža iako raid na istom taktu. U poređenju kartica GTX560 i GTX570 u video igrama, GTX570 postiže 10-15% bolje performanse. Dakle za video igre je definitvno bolja.
Međutim vidoe igre retko koriste više od 1GB memorije pa je samim tim logično da je GTX570 bolja u igrama.

Za poređenje u nekim drugim funkcijama gde se koristi više memorije na grafičkoj kartici nema nekih pouzdanih testova ali je logično da sa softverom koji traži više memorije ne bi bili isti rezultati.

Odlučite sami. Ja bih da kupujem sebi, ipak uzeo ovu koja ima 2GB GDDR5 bez obzira što je malo sporija. Ovo su moji preldozi za širi izbor za sada:
http://www.adm.hr/product_info.php?cPat ... s_id=10409
http://www.adm.hr/product_info.php?cPat ... s_id=10840
http://www.protis.hr/products/details/g ... 2gd5/55353
http://www.protis.hr/products/details/g ... -hdm/43100
http://www.protis.hr/products/details/g ... tail/55306
http://www.protis.hr/products/details/g ... tx11/50632

Najverovatnije ova ulazi u uži izbor: Gainward GeForce® GTX 560 Ti 2048MB "Phantom"

http://www.protis.hr/products/details/g ... -hdm/43100
ili
http://www.adm.hr/product_info.php?cPat ... s_id=10409

Evo specifikacija: http://www.gainward.com/main/vgapro.php?id=458
Memory : 2048MB GDDR5 (256 bits)

Na slici se vidi da ima dva DVI (oba su Dual Link i DVI-I tipa), jedan pune veličine HDMI i jedan VGA izlaz. Savršeno što se izlaza tiče. Pametno iskorištena zadnja strana ploče, ne trebaju vam nikakvi adapteri.Slika

I podržava sve što preporučujem: http://www.gainward.com/main/product/vg ... .pdf?s=676
DirectX 11 (microsoftov GPGPU), OpenCL (otvorena GPGPU tehnologije), CUDA (Nvidia GPGPU tehnologija)... (a za video igre još bitno PhysX, OpenGL 4.x )
Korisnikov avatar
Video Majstor
Član foruma
 
Postova:  1804
Pridružio se:  24.08.2010 21:20

Re: Konfiguracija za Hd montažu

Postod mariok » 26.04.2012 12:21

Hej, hvala na odgovoru i prijedlozima! Mozes sa mnom na "ti". :D
Ok, drzat cu se 3930k procesora, maticne i ubacit cu ovo sto si predlozio : graficku gtx 560 koju mi je vec netko predlozio ali sam ju izbjegao, ne znam zasto, ciljao sam na skuplje, ali izgleda da 560 ima sve sto mi treba, a i mocu cu odigrati neke nove igrice.
Ubacit cu i bolju memoriju, i zar nije prakticki to to sto se tice konfiguracije il sam u citavoj pogrijesio? :) Hajde kad budes mogao, do kraja slozi pa da pitam ostale za savjet.
Hvala!
mariok
 

Re: Konfiguracija za Hd montažu

Postod Video Majstor » 26.04.2012 14:33

Nema na čemu!

Evo o memoriji:

U mnogim stavrima koje se rade na kompjuteru neme razlike između 16 ili 32 GB ali može biti razlika kod Adobe CS5.5 paketa i pogotovo sledećih veerzija. Gledao sam neke profesionalne konfiguracije i one za 4-jezgrene procesore nude do 16GB rama. Za 6 i 8 jezgrene do 32GB rama a za 12-jezgrene do 64GB rama. Po toj logici pretpostavljam da je uz tvoj procesor dovoljno 16GB a 32GB dodatno pomaže da u nekim stvarima ne bi procesor bio gušem manjkom memorije. ...Ne znam nikoga ko ima više od 16GB pa ne znam ni kakva može biti razlika.


Za sada preporučujem jedan ili dva ovakva paketa:
http://www.protis.hr/products/details/m ... 16gx/51033

To je Kingston 4-kanalni kit (4 x 4GB) od 16GB DDR3 1866MHz meemorija. Dvostruko je skuplja od one koji si predložio ali ova se definitivno uklapa uz procesor. 1866MHz čak mislim da tvoja ploča ne može da iskoristi ali nema veze. To znači da će na 1600MHz raditi još pouzdanije.
(ima još jedna skuplja i brža Kingston memorija u tom katalogu ali nema potrebe)
A ukoliko novac nije problem onda dva takva paketa da dobijaš 32GB.


Alternativno, dva paketa ovih:
http://www.adm.hr/product_info.php?cPat ... s_id=10051
Corsair 4-kanalni kit (4 x 4GB) od 16GB DDR3 1600MHz meemorija. Ta je oko 20% jeftinija, malkice manji kvalitet.

Ok, drzat cu se 3930k procesora,
To je najjeftiniji od 6-jezgrenih modela. Ako bi išao na jeftiniji onda bi to bio 4-jezgreni . Velika razlika u ceni a i u performansama. Memoriju i ostalo nije tako skupo i kasnije da se nadogradi ali procesor moraš sada.

graficku gtx 560 koju mi je vec netko predlozio ali sam ju izbjegao, ne znam zasto, ciljao sam na skuplje, ali izgleda da 560 ima sve sto mi treba, a i mocu cu odigrati neke nove igrice.
Obrati paznju samo da nema svaka GTX560 po 2GB memorije i nema svaka onakve izlaze koje sam opisao na slici.
Ta koju sam opisao je Gainward GeForce® GTX 560 Ti 2048MB "Phantom"
Na slici se vidi da ima dva DVI (oba su Dual Link i DVI-I tipa), jedan pune veličine HDMI i jedan VGA izlaz. Savršeno što se izlaza tiče. Pametno iskorištena zadnja strana ploče, ne trebaju vam nikakvi adapteri.Slika
Dva DVI konektora su idealni za profi montažu ako recimo spojiš dva monitora. VGA nije loše za slučaj da imaš i stariji monitor ili televizor sa D-SUB (VGA) ulazom. A HDMI za spajanje na nove televizore.

zar nije prakticki to to sto se tice konfiguracije il sam u citavoj pogrijesio? Hajde kad budes mogao, do kraja slozi pa da pitam ostale za savjet.
To je sve što utiče na performanse. E sad ne znam šta si još planirao za taj novac. Da li monitor? Da li si možda hteo dva monitora? Da li zvučnu karticu? Da li možda kartiu sa HDMI ulazoma? ...

...izračunaj koliko ovo što je do sada složeno košta pa vidi koliko novca preostaje za ostalo.
Korisnikov avatar
Video Majstor
Član foruma
 
Postova:  1804
Pridružio se:  24.08.2010 21:20

Re: Konfiguracija za Hd montažu

Postod videographer » 28.04.2012 5:57

Posle ovih iscrpnih detaljnih odgovora koje sam procitao ovog ranog jutra ja bih da prodam svoj Mac Book Pro (najskuplja verzija 15" na Apple.com), i kupim mashinu za 2012. godinu...poenta ne treba mi, barem ne jos :)

Kupih dodatak za HDMI, odnosno Thunderbolt prikljucak...i onda montaza na big screen ;)
Anyway, uzivah citajuci... :D
videographer
Član foruma
 
Postova:  21
Pridružio se:  20.04.2012 19:37
PrethodniSledeća

Vrati se na Video hardver i kućni media centar

Ko je online

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 8 gostiju

cron